Кабмін ввів мораторій на виплату зовнішнього боргу за євробондами-2018

Уряд тимчасово зупинив здійснення таких платежів

Фото: ілюстративне

Кабінет Міністрів тимчасово зупинив з 1 серпня 2024 року здійснення платежів за борговими зобов’язаннями держави, пов’язаними зі сплатою відсоткового доходу за облігаціями зовнішніх державних позик 2018 року першої серії щодо відсоткового доходу, нарахованого та відстроченого стосовно періодів нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2022 року до 31 січня 2024 року (включно).

Про це йдеться на сайті КМУ.

Крім того, уряд тимчасово зупинив виплати будь-якого відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2024 року до 31 липня 2024 року (включно), на строк, установлений законом «Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами».

Кабмін доручив Міністерству фінансів:

  1. здійснити розміщення (емісію) облігацій зовнішніх державних позик 2024 року відповідно до Основних умов;
  2. передбачати під час складання проєкту Державного бюджету на відповідний рік кошти для погашення та обслуговування облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року, умови розміщення (емісії) яких визначено в Основних умовах;
  3. у зв’язку із здійсненням правочинів з державним боргом забезпечити здійснення плати за згоду у розмірі, що не перевищує $246 млн.

Крім того, було доручено Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури у зв’язку із здійсненням правочину щодо переведення забезпечити здійснення плати за згоду у розмірі, що не перевищує $8,75 млн.

Довідково.

Кабмін також визначив основні умови правочинів за держборгом.

Згідно з документом, правочин щодо переведення гарантованого державою боргу за запозиченнями, залученими у 2021 році під державні гарантії з метою фінансового забезпечення розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (облігації) (єврооблігації), до державного боргу у 2024 році здійснюється шляхом обміну, включаючи отримання згоди на обов’язковий обмін, боргових зобов’язань за такими запозиченнями на нові державні облігації.

Зазначається, нові державні облігації розміщуються двома частинами (нові державні облігації частини А та нові державні облігації частини Б) вісьмома окремими серіями у доларах США.

Нові державні облігації частини А розміщуються на основну суму в розмірі, що не перевищує 40 відсотків непогашеної основної суми за існуючими державними облігаціями та існуючими гарантованими облігаціями, та відсоткового доходу, нарахованого на існуючі облігації та відстроченого у 2022 році, а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу до 31 липня 2024 року (включно).

Водночас нові державні облігації частини Б розміщуються на основну суму в розмірі, що не перевищує 23 відсотки непогашеної основної суми за існуючими облігаціями, та відсоткового доходу, нарахованого на існуючі облігації та відстроченого у 2022 році, а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу до 31 липня 2024 року (включно).

Нагадаємо: Президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє уряду призупинити виплати за зовнішнім боргом до 1 жовтня. Рада прийняла відповідний законопроєкт 18 липня. Документ також містить норму про дозвіл уряду взяти гарантований державою борг колишнього «Укравтодору» в «периметр» державного боргу й реструктуризувати його. Мова про серію єврооблігацій 2021 року на загальну суму $700 млн і нараховані відсотки.

За оцінками очільника бюджетного комітету Данила Гетманцева, відповідне рішення дозволить заощадити приблизно $10 млрд до кінця 2027 року. Він також нагадав, що Україна вже користувалася схожим механізмом 9 років тому і змогла відстрочити виплати на пів року.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в серпні закінчується пільговий період, коли Україна не виплачувала зовнішні борги. Якщо держава не домовиться про відтермінування виплат, доведеться оголошувати дефолт.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS