Якщо транзит російського газу в Євросоюз припиниться внаслідок боїв у Суджі на кілька місяців раніше терміну, ЄС не засмутиться. Форс-мажор обернеться ще однією перемогою у газовій війні – політичною.
Джерело. Про це пише ВВС.
Сьогодні, 9 серпня, стало відомо, що ЗСУ взяли під свій контроль місто Суджа в Курській області і газорозподільчу станцію Газпрому.
Транзитний маршрут веде до головних союзників росії у ЄС – до Угорщини та Словаччини.
Як пише ВВС, за два роки війни ЄС позбувся російської газової залежності. До вторгнення блок купував у росії 45% всього газу, торік – лише 15%, а до 2027 року взагалі планує припинити закупівлі.
При цьому на український транзит припадає лише половина всіх трубопровідних поставок із росії до Європи – від 35 до 40 млн кубометрів на добу. Ще стільки ж прокачується другим маршрутом через територію Туреччини.
Головне, що транзит російського газу через Україну і так має припинитися за п'ять місяців. Контракт із «Газпромом» спливає наприкінці 2024 року, і ні Україна, ні Європа не хочуть його продовжувати, хоча обговорюють альтернативні варіанти – наприклад, азербайджанський газ.
«Залежність Європи від російського газу підривала здатність європейських політиків відповідати на гібридну і пряму агресію росії», – сказав Бенджамін Шмітт, експерт із Center for European Policy Analysis.
«І маю сумніви щодо планів позбутися російського газу до 2027 року. Деякі європейські компанії хочуть продовжувати вести бізнес із росією – вони будуть тиснути на політиків», – сказав він на нещодавній конференції CEPA.
З цієї причини ЄС важко відмовитись від російського газу вольовим рішенням. Для санкцій потрібне одноголосне схвалення всіх 27 країн-членів, а Угорщина різко проти цього.
Форс-мажор міг би вирішити цю проблему.
«Навряд чи у країн-членів ЄС вистачить політичної волі добровільно відмовитися від російського газу. Швидше щось трапиться з інфраструктурою», – сказав Вальтер Больц, старший радник з енергетики Baker McKenzie Rechtsanwälte.
Він нагадав, що Газпром на піку газової війни з ЄС відключив головний російський підводний газопровід до Європи «Північний потік». А восени 2022 року його було підірвано. Хто це зробив, з'ясовують і досі.
«Існує ненульова ймовірність, що хтось згадає, що найефективнішим способом позбавити Німеччину російської газової залежності були вибухи на “Північних потоках”. Легко можу собі уявити, що комусь на думку спаде схожа ідея щодо транзитних маршрутів», – сказав Вальтер Больц на тій же конференції CEPA.
Бекграунд. Більше про те, яка мета українського транскордонного наступу на Курську область- в матеріалі Mind “Бої в Суджі: навіщо це все і чому саме зараз”.