Бої в Суджі: навіщо це все і чому саме зараз
До чого тут газ, кокс і Саудівська Аравія

Головна інтрига поточного тижня – яка мета українського транскордонного наступу на Курську область росії. Військове командування в Києві загадково мовчить, традиційно витримуючи паузу в коментарях до завершення операції. У публічному просторі експертні думки крутяться навколо [офіційно не підтвердженого] захоплення Україною газовимірювальної станції «Суджа», через яку пролягає єдиний, що діє, транзитний маршрут російського газу в Європу українською територією (для клієнтів «газпрому» в Австрії, Словаччині, Чехії), а також можливого захоплення Курської АЕС, розташованої на відстані 60 км від кордону.
Як зреагував газовий ринок?
Останні події російсько-української війни відразу спровокували волатильність на газовому ринку Європи. Хоча від початку повномасштабного вторгнення країни ЄС доклали зусиль для відмови від російського газу, потенційне припинення трубопровідних постачань через ГВС «Суджа» все одно стане шоком і призведе до зростання цін для споживачів і промисловості. Вони залишаються надзвичайно чутливими до будь-яких ризиків зриву постачань, особливо в той час, коли посилюється глобальна конкуренція за зріджений природний газ.
Учора, 7 серпня, котирування на хабі TTF підскочили до найвищого рівня у 2024 році, коли почала ширитися інформація про захоплення ключового пункту транзиту неподалік кордону з росією. Цей тренд може розвиватися й надалі.
8 серпня транзит російського газу через українську ГТС впав до 37,25 млн куб. м – це на 6% менше, ніж попереднього дня, і стало найнижчим показником з 1 травня 2023 року.
Проте зростання цін на газ у ЄС – це «перебільшення загрози для постачань з огляду на те, що потоки українським маршрутом задовольняють лише 3–5% попиту в Європі, яка також має у своєму розпорядженні майже рекордні запаси газу у сховищах», – зазначають аналітики Bloomberg Intelligence Патрісіо Альварес і Жоао Мартінс.
Чому Суджа раптово опинилася в епіцентрі бойових дій?
Російський трубопровідний газ не потрапив під жодні обмеження ЄС. Тому захоплення ГВС «Суджа» дозволило припустити, що військове командування в Києві вирішило примусово залишити «газпром» без українського транзитного маршруту.
Але відповідь на запитання щодо причин штурму Курської області може бути повʼязана не з прагненням перерозподілу газового ринку, а із захистом вугільної та металургійної галузей української економіки.
Днями Президент Володимир Зеленський розповів, що після невдалої атаки на Харків пріоритетом для росії стала окупація Покровська на Донеччині. Це сучасна шахтарська столиця України, де видобувають коксівне вугілля, завдяки якому продовжують працювати підприємства металургійного холдингу «Метінвест» (зокрема, «Запоріжсталь»), оминаючи труднощі логістики для імпорту дорогої сировини.

«Найбільшу кількість особового складу й найбільшу кількість зброї, все що в них (у росії. – Mind) є, вони зосереджують на Покровському напрямку», – розповів голова держави в інтервʼю французьким медіа минулого тижня. І вже за кілька днів після цього українські війська почали транскордонний рейд у Курську область – вельми ймовірно, аби відтягнути російські війська з Покровська.
Чим ризикує Україна?
Генеральний штаб ЗСУ в останніх зведеннях постійно повідомляє про численні атаки на Покровському напрямку з боку Z-армії, яка прагне окупувати територію. Отже, там відбувається найбільше бойових зіткнень.
Якщо ворог реалізує свої плани, українська металургія втратить власну сировинну базу, а разом із нею – конкурентні переваги для відновлення виробництва й експансії на зовнішні ринки. Зрозуміло, що за такого сценарію українська економіка позбавиться потужної точки зростання.
За даними Мінекономіки, у липні саме експорт окремих металургійних товарів, попри величезні втрати, продемонстрував рекордні за час війни показники.
Минулого місяця було відвантажено 219 тис. тонн напівфабрикатів із заліза. «Це на 83% більше, ніж у червні, і що найважливіше – це найкращий показник фізичного експорту за часи повномасштабної війни. Такого результату вдалося досягти завдяки покращенню логістики… Наші металурги демонструють неймовірну стійкість і поступово відновлюють втрачені темпи», – зазначили в міністерстві.
Що в перспективі?
В уряді також звертають увагу, що відновлення потенціалу гірничо-металургійного комплексу – це один із пріоритетів, адже у 2021 році він вносив приблизно 5,4% до ВВП і забезпечував майже третину валютного виторгу від усього товарного експорту України.
Від того, як розвиватимуться події на полі бою, залежатимуть подальші можливості країни забезпечити зростання економіки. А ще й те, наскільки сильними будуть позиції Києва на майбутніх перемовинах із рф, які можуть пройти за посередництва Саудівської Аравії на другому Глобальному саміті миру, що планується восени в Джидді.
Це підтвердив сьогодні радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк в ефірі національного телебачення. За його словами, просування української армії вглиб російської території також «налякає» росіян і погіршить їхнє ставлення до владіміра путіна.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].