Рада Національного банку України 11 вересня 2024 року ухвалила Основні засади грошово-кредитної політики на середньострокову перспективу. Вони визначають цілі, завдання та принципи монетарної політики, а також особливості застосування монетарних інструментів на час повномасштабної війни та певний період повоєнного відновлення.
Про це йдеться на сайті регулятора.
«Цей документ ґрунтується на пропозиціях Правління НБУ та узгоджується з цілями та принципами попередньої версії Основних засад та діючої Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Він також враховує положення Меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ», – йдеться в повідомленні.
Перш за все, Нацбанк застосовуватиме режим гнучкого інфляційного таргетування для підтримання цінової стабільності. Зазначається, що НБУ вже перейшов до такого режиму в першому півріччі 2024 року, зокрема заявив про наміри зберегти помірні темпи інфляції у 2024 році та повернути її до цілі 5% у найближчі роки. Зокрема, регулятор планує використовувати гнучке інфляційне таргетування до нормалізації функціонування економіки та відновлення повноцінного формату інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом.
По- друге, НБУ використовуватиме узгоджену комбінацію інструментів процентної і валютно-курсової політики, валютних обмежень та інших інструментів для забезпечення цінової стабільності. Так, продовжиться робота зі збільшення дієвості каналів монетарної трансмісії для посилення ролі облікової ставки як інструменту монетарної політики.
«НБУ і надалі дотримуватиметься принципів керованої гнучкості обмінного курсу як перехідного режиму на шляху повернення до плаваючого курсоутворення», – наголосили у Нацбанку. А також додали, що важливим завданням регулятора залишатиметься збереження стійкої та контрольованої ситуації на валютному ринку, а також підтримання двосторонніх коливань обмінного курсу.
Крім того, НБУ планує докладати зусиль для підтримки відновлення економіки та економічної політики уряду.
Основним внеском регулятора у стійке економічне зростання та активізацію кредитування залишатиметься «збереження монетарної стабільності» та «зниження рівня економічної невизначеності». Зазначається, що це і надалі досягатиметься шляхом збереження стійкої та контрольованої ситуації на валютному ринку та формування середовища з низькою та стабільною інфляцією, а також підтримання стійкості банківської системи.
До того ж, за даними Нацбанку, важливе значення матиме затверджена Стратегія з розвитку кредитування. Вона спрямована на підтримання кредитного попиту та відповідного фокусування кредитної пропозиції за пріоритетними для країни напрямами для забезпечення стійкого відновлення конкурентоспроможної економіки.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Нацбанк прогнозує подальше зростання цін. Як уточнюється, фундаментальний інфляційний тиск посилився сильніше, ніж прогнозувалося. Зокрема, показник базової інфляції в серпні зріс до 6,5% з 5,7% в липні.