У Десні забруднення сповільнилося, фіксується точково та має неоднорідний характер. У Сеймі якість води покращується, вміст розчиненого кисню досяг норми – 4 міліграми на кубічний дециметр. Мор риби не фіксується.
Про це повідомила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко під час пресконференції в Укрінформі.
«Державні та місцеві органи влади, всі відповідальні установи працюють злагоджено, щоб локалізувати та ліквідувати наслідки забруднення. На Чернігівщині працюють три аераційні установки. Встановлюються додаткові системи аерації в Київській області», – розповіла Крамаренко.
До збору загиблої риби в Чернігівській області зараз задіяно 15 човнів і 142 фахівця. Загалом було зібрано 31 тонну загиблої риби – 12 тонн 150 кг на Сумщинi та 19 тонн на Чернігівщині.
Наразі забруднення пройшло Десною вже 242 км. За оновленим прогнозом Укргідрометцентру, забруднена вода може досягнути Київщини 14–16 вересня. У «Київводоканал»і зазначили, що готові до будь-якої ситуації. «У разі погіршення показників якості води в Десні буде впроваджено технологію посиленого очищення з використанням пилоподібного активованого вугілля, який ефективно усуває органічні забруднення та неприємні запахи», – повідомив гендиректор компанії Олег Лисюк.
За оцінкою науковців, з цукрового заводу в Курській області росіяни скинули 5600 тонн забруденої води. Зараз забруднення вже менш концентроване, ніж було на початку в Сеймі й точках відбору води на Чернігівщині. До Київщини воно дійде ще в меншій концентрації.
«Завдяки тому, що Десна в теперішній час дуже гарно «працює» як самоочищувана система, підвищується pH води, здійснюється насичення киснем завдяки гідробіологічним процесам, забруднення на Київщині може бути зовсім не відчутним», – прогнозує директор Українського гідрометеорологічного інституту Володимир Осадчий.
Водночас, за оцінкою директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва, екосистеми річок Сейм і Десна зможуть відновитися за два-три роки.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що забруднювальні речовини в Десні досягли Чернігова. Перевищень хімічних або високотоксичних компонентів не виявлено.