Голова МЗС України Андрій Сибіга погодився з пропозицією свого польського колеги Радослава Сікорського припинити надавати допомогу українцям, які мешкають за межами країни та підлягають мобілізації. Про це вони висловилися на конференції «Ялтинська європейська стратегія» (YES), передає DW.
Сікорський зазначив, що багато військовозобов'язаних українців продовжують одержувати соціальні виплати, проживаючи при цьому в країнах Європи.
«У Німеччині українці, які перебувають там під тимчасовим захистом, мають значну підтримку – понад 500 євро, а разом із компенсацією за проживання може йтися більш ніж про 1000 євро на місяць на людину. Аналогічно в Нідерландах, не впевнений щодо сум у Франції», – сказав він.
За його словами, «простим способом» допомогти Україні чинити спротив російській війні буде припинення надання допомоги українцям, які підлягають мобілізації.
«Приховування від призову не є причиною фінансової підтримки. Просто перестаньте їм платити», – сказав польський міністр.
Український міністр МЗС Андрій Сибіга погодився.
«Я підтримую ідею міністра Сікорського. Обов'язок захищати свою батьківщину поширюється на всіх громадян незалежно від того, де вони живуть», – сказав він під час тієї ж сесії. Голова МЗС також закликав країни Євросоюзу розробити програми, які стимулюватимуть українців повертатися на батьківщину.
За словами Сибіги, за межами України зараз мешкає загалом 1 млн громадян мобілізаційного віку.
Влітку 2024 року представники відразу кількох політичних партій Німеччини закликали позбавити українських біженців соціальної допомоги.
«У нас повсюдно брак робочої сили – у харчовій галузі, у будівництві або у сфері догляду за хворими та інвалідами. Нам потрібно надалі не фінансувати безробіття грошима платників податків, а піклуватися про те, щоб люди отримували роботу», – заявив генеральний секретар Біжан Джір-Сарай із Вільної демократичної партії, яка входить до керівної коаліції.
Втім за кілька днів офіційний представник уряду ФРН Штеффен Хебештрайт сказав, що влада країни не має планів замінювати соціальні виплати для біженців з України стандартною допомогою для претендентів у Німеччині. З аналогічною заявою виступив заступник речника міністерства торгівлі ФРН Домінік Ерентраут.
У Німеччині – близько 1,65 млн українських біженців, з них 260 000 – чоловіки призовного віку.
Бекграунд. Нагадаємо: раніше Bloomberg пояснив, чому західні країни не повертатимуть в Україну чоловіків призовного віку.