Україна очікує отримати перший транш допомоги з 50 млрд доларів від G7 до кінця року – Шмигаль

Премʼєр зауважив, що кошти стануть важливим ресурсом для забезпечення макрофінансової стабільності

Фото: Денис Шмигаль

Україна, попри всі затримки, очікує, що перший транш фінансової допомоги у рамках нового інструменту G7 надійде до кінця 2024 року. Загальна сума допомоги складає $50 млрд.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час 11-го засідання Керівного комітету.

«Надзвичайно важливо, щоб кошти від заморожених російських активів почали надходити Україні вже до кінця цього року з метою забезпечення макроекономічної стабільності. Також важливо, аби вони були для України безумовними та не створювали борговий тягар для бюджету», – сказав Шмигаль.

Він зазначив, що $50 млрд стануть важливим ресурсом для забезпечення макрофінансової стабільності та забезпечення потреб українців.

Міністр фінансів України Сергій Марченко наголосив, що Мінфін працює над мобілізацією внутрішніх ресурсів для забезпечення фінансової стійкості, самодостатності країни, а також задля фінансування нагальних потреб сектору безпеки й оборони.

«Потребу у фінансуванні видатків для захисту України збільшено на $12 млрд у 2024 році. Ми маємо проактивно на це реагувати. Заплановані заходи включають збільшення внутрішніх запозичень, зменшення витрат на обслуговування держборгу, скорочення видатків та збільшення податкових надходжень», – заявив він.

Міністр додав, що попри це, міжнародне фінансування є важливим для України та дозволяє забезпечити першочергові соціальні видатки. За його словами, за перші 9 місяців 2024 року міжнародна бюджетна підтримка сягнула $24,5 млрд, що «дозволило у повному обсязі профінансувати пенсії, видатки охорони здоров'я, освіти, відновлення інфраструктури та подолання наслідків війни».

Водночас у контексті потреб на 2025 рік міністр фінансів повідомив, що у вересні уряд подав до ВРУ проєкт держбюджету на 2025 рік, який опрацьовується до другого читання. Він уточнив, що пріоритетом є фінансування оборони, соціальний напрям та підтримка громадян.

«Запланований обсяг зовнішнього фінансування для забезпечення всіх соціальних та гуманітарних потреб у бюджеті-2025 – $38,4 млрд. Наступного року ми розраховуємо отримати 12,5 млрд євро та $1,8 млрд від ЄС та МВФ відповідно. Актуальним є питання механізму G7 зі збільшення надходжень до бюджету України обсягом $50 млрд за рахунок доходів від заморожених активів рф. Нещодавня пропозиція Єврокомісії обсягом до 35 млрд євро є важливим кроком на цьому шляху. Розраховуємо досягти справедливого рішення з країнами G7 вже найближчим часом», – підкреслив Марченко.


Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Угорщина заблокувала виділення $50 млрд Україні. Кредит мав обслуговуватись доходами від $300 млрд заморожених російських активів.

Водночас G7 мав до жовтня завершити план надання кредиту Україні на $50 млрд із доходів від російських активів. Існує «спільний оптимізм щодо того, що всі питання, які залишилися, можна вирішити».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS