Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск 18 жовтня заявив, що план перемоги України буде переоцінений після майбутніх виборів президента США.
Водночас Туск підкреслив, що підтримка Польщею членства України в НАТО не змінилася.
«Ми солідарні з Україною в цьому питанні», – сказав він.
Туск зазначив, що серед лідерів ЄС немає консенсусу щодо плану, і важко сказати, наскільки він реалістичний, оскільки «багато залежить від результатів президентських виборів у США».
Президент Володимир Зеленський приватно представив план західним лідерам у вересні та оприлюднив його на початку жовтня.
Пропозиція складається з п’яти пунктів: запрошення до НАТО, оборонний аспект, неядерне стримування російської агресії, економічне зростання та співпраця, післявоєнна архітектура безпеки. Він також містить три секретні додатки, якими поділилися міжнародні партнери.
Хоча західні союзники України в основному заявляли, що Україна приєднається до НАТО, точні терміни щодо того, коли це може статися, досі не узгоджені.
Джуліанна Сміт, посол США в НАТО, 16 жовтня заявила, що в найближчих планах немає запрошення України до альянсу.
Сміт сказала, що «Україна знаходиться на незворотньому шляху до членства», але додала, що «ми не на тому етапі, коли НАТО обговорює надання запрошення в короткостроковій перспективі».
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш був менш оптимістичним щодо плану перемоги.
У коментарі польському агентству PAP Косіняк-Камиш сказала, що «кожен хотів би, щоб план перемоги був реалізований у його серці».
«Але великого ентузіазму немає – як я чую – ні в Європейській раді, ні в штаб-квартирі НАТО, тому що ситуація на фронті складна, є величезна втома від війни».
За його словами, план перемоги “не є ясним, яскравим світлом, яке негайно змінить реальність”.
Бекграунд. Про те, чому нова спроба України пробитися да НАТО виглядає ґрунтовніше за попередні, – у матеріалі Mind “Членство в НАТО чи ядерна бомба: як Зеленський представив План перемоги та як на нього відреагували світові ЗМІ”.