Членство в НАТО чи ядерна бомба: як Зеленський представив План перемоги та як на нього відреагували світові ЗМІ
Якої думки Захід щодо того, що Україна «передала м'яч» своїм партнерам

Президент України Володимир Зеленський 17 жовтня презентував у Брюсселі – спочатку лідерам Євросоюзу, а потім міністрам оборони країн НАТО – так званий План перемоги України, який складається з п'яти пунктів. Перший і найважливіший пункт – негайне запрошення України до Північноатлантичного військового альянсу – союзники вже багато разів чули та ігнорували. Mind проаналізував реакцію Заходу на озвучені умови.
Як зазначає Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), Україна просила про вступ на самітах НАТО у Вільнюсі 2023 року та у Вашингтоні 2024-го. Щоразу військовий альянс лише підтверджував, що Київ буде прийнято колись у невизначеному майбутньому, і публікував складні формулювання про «мости до членства» або про те, що «шлях до членства незворотний».
Нова спроба України пробитися да НАТО виглядає ґрунтовніше за попередні. Київ привіз до Брюсселя аргументи про настання вирішального моменту у протистоянні з росією. Україна, за його словами, може завершити війну вже 2025 року, вийти з неї «з м'язами» та стати важливим джерелом природних ресурсів та солдатів для Європи. Але для цього необхідна рішучість союзників та запрошення України до альянсу.
«Зеленський завжди знав, що [у перемовинах із союзниками] він має провести жорсткий продаж. Однак зараз, посилаючись на майбутню важку та виснажливу зиму, він вважав за краще послати м'яч на поле Заходу», – робить висновок RFE/RL.
Які умови висунув Зеленський?
Президент України, як написала ірландська Irish Times, попередив у Брюсселі, що Київ опиниться в «екстремально складній» позиції у війні з росією, якщо західні союзники не схвалять «План перемоги». За даними видання, Володимир Зеленський повідомив, що 10 000 солдатів Північної Кореї готуються приєднатися до російської армії вторгнення. Також надходять сигнали про те, що Китай підтримує росію і допомагає москві «затягнути цю війну».
«Ми опинилися у цій ситуації, і який вихід? Або Україна матиме ядерну зброю, і вона стане нашим захистом, або нам потрібен якийсь альянс. Крім НАТО ми не знаємо інших ефективних альянсів... Країни НАТО не у війні, У країнах НАТО всі живі, дякувати Богу. Тому ми обираємо НАТО, а не ядерну зброю», – цитує Володимира Зеленського Irish Times.
У статті із заголовком «Україна висунула ядерний ультиматум НАТО» американський новинний журнал Newsweek написав, що Володимир Зеленський у Брюсселі попередив союзників, що його країна може повернутися до розробки ядерної зброї, якщо не набуде членства у військовому альянсі.
«За словами Зеленського, у вересні він сказав колишньому президенту США Дональду Трампу, що Україна або вступить до «якогось альянсу», або «прагне здобуття ядерної зброї». «Зеленський підкреслив, що не знає більше жодного настільки ж дієвого варіанту, як НАТО. І Трамп, за словами українського президента, визнав цей аргумент справедливим», – пише Newsweek.
Як на них відреагував Захід?
Агентство Reuters назвало «План перемоги» України «серйозним випробуванням політичної волі ключових союзників Києва». Зеленський, за даними видання, повідомив партнерам України, що вони зроблять «велику помилку» і посилять рф, якщо не запросять країну до НАТО і тим самим не пошлють росії ясний сигнал про те, що путін не зможе виграти війну.
Далі, як пише Reuters, багато залежатиме від зміни позиції Вашингтона – домінуючої сили в НАТО. Наразі Штати та Німеччина виступають проти негайного вступу України до НАТО через побоювання, що це може втягнути альянс у ядерну війну з росією.
Протилежну позицію обстоюють найближчі союзники України – країни Балтії та Польща. На підтримку Києва у Брюсселі також висловився Міністр оборони Великої Британії Джон Хілі. Він висловив думку, що план Зеленського має стати основою для дискусій щодо допомоги Україні і що Лондон зацікавлений у його здійсненні.
Французька Le Monde зазначає, що союзники України не наважуються цілком схвалити план Зеленського через наявність головного пункту про запрошення Києва до військового альянсу. Але на адресу країн НАТО посилилися заклики реалізувати інші частини плану: зняти обмеження на удари західною далекобійною зброєю в глиб росії та розгорнути в Україні «неядерний пакет стримування».
Після саміту президент Євроради Шарль Мішель сказав журналістам, що план Зеленського корисний тим, що вносить ясність, якої техніки та фінансування терміново потребує Україна. «Ми серйозні в нашому намірі посилити Україну, тому що зміцнюючи Україну, ми зміцнюємо себе», – цитує Le Monde Шарля Мішеля.
А що думають у Китаї?
У схожому з Le Monde ключі про план Зеленського написала китайська Global Times. Видання зробило висновок, що США та НАТО використовують українців для ослаблення росії та не збираються приймати до військового альянсу. Про це, як стверджує професор Китайського університету закордонних справ Лі Хайдун, можна судити за ухильними заявами глави НАТО Марка Рютте, що він і союзники «приймуть до уваги» план Зеленського.
Китайські аналітики зазначають, що багато американців незадоволені тим, що Білий дім не може припинити конфлікт у Європі та підживлює грошима платників податків «нескінченну війну». У той же час адміністрація президента США має намір нарощувати військову допомогу Києву, і, що важливіше, переконувати союзників США робити те ж саме.
Джо Байден, на думку Global Times, вважає головною «спадщиною» своєї адміністрації посилення України і боїться зробити U-розворот від цієї політики. Тому нинішній американський лідер до останнього моменту свого президентського терміну збільшуватиме підтримку Україні і говоритиме про важливість перемоги над росією.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].