У східному регіоні Франції влада департаменту Мерт-е-Мозель повідомила переселенцям з України, яким держава сплачує оренду житла, що вони мають залишити домівки до кінця жовтня.
Це рішення ухвалили в межах скорочення бюджетних витрат на утримання біженців і сприяння їхній інтеграції у французьку спільноту, пише газета Le Monde.
З 1600 українських біженців, що проживають в Мерт-е-Мозелі, близько 600 живуть у помешканнях, орендованих за державний рахунок.
Більшість із них – пенсіонери, які не можуть працевлаштуватися.
Деяких із них рішення влади змусило повернутися до України – навіть до прифронтових районів.
Після втручання правозахисних організацій влада французького департаменту відтермінувала виселення біженців до кінця грудня.
--------------------------------------
Як пояснює журналістка Mind, яка тимчасово проживає у Франції, ця ситуація зачепила всю країну, але впровадження було різним у різних регіонах.
Щоб пояснити, що сталося, потрібно зрозуміти, як працює ринок житла у Франції.
Житло, де мешкають багато українців і з якого їх зараз виселяють, є соціальним. Це житло належить різним власникам – як державним, так і приватним компаніям. Здебільшого українці отримують це житло через спеціалізовані житлові агентства. Ці агентства допомагають укладати договори з орендодавцями та постачальниками комунальних послуг. Вони також частково оплачують рахунки постачальників та орендодавців за українців, отримуючи компенсації від держави.
Проте через скорочення витрат Франція припинила виплати агентствам, і вони, своєю чергою, попросили українців з’їхати з квартир. У деяких регіонах про це повідомили заздалегідь, а в інших – лише за кілька тижнів.
Що можуть зробити українці у такій ситуації? Перший варіант – це оренда квартири, але правила ринку оренди у Франції суттєво відрізняються від українських. По-перше, для оренди потрібно мати гаранта – людину, яка підтвердить вашу надійність, і це повинен бути француз. По-друге, орендар має підтвердити свій дохід офіційно, наприклад, за допомогою річного трудового контракту. Сума оренди разом з комунальними послугами не повинна перевищувати 33% доходу родини. Однак отримати довгостроковий контракт у Франції не завжди просто – багато хто працює на короткострокових контрактах тривалістю від 1 до 7 днів. І просто постійно їх продовжує.
Працювати в Україні й одночасно орендувати квартиру у Франції також може бути складно через бюрократичні перепони.
Деяким українцям пропонують переїхати до готелів, які стають дедалі більше схожими на гетто (Перетворення готелів у гетто – це проблема не лише Франції та українців, а й багатьох країн світу, які стикаються з міграційними викликами).
У деяких випадках можливо змінити статус з тимчасового прихистку на інший, наприклад, біженця. Якщо українець отримує новий статус, йому починають надавати інші види соціальної допомоги, аналогічні тим, що отримують французи. Такі виплати трошки більші, а головне – регулярні та прогнозовані. Це може стати аргументом при спілкуванні з орендодавцями та постачальниками комунальних послуг. Та при зміні статусу українці не можуть приїжджати додому декілька років. Це одне з вимог надання деяких статусів. Що логічно, тому що те ж біженство дається у випадку, коли людина наражається на небезпеку на своїй батьківщині.
А ще таким чином Франція активізує інтеграцію українців у суспільство. Що для них добре, враховуючи демографічну кризу. За даними Національного інституту статистики та економічних досліджень Франції, минулого року на берегах Сени народилося 678 000 дітей – найменше з 1946 року. Рівень народжуваності знизився і зараз становить приблизно 1,8 дітей на одну жінку. Для підтримки стабільного населення потрібно приблизно 2,1 дітей на одну жінку.
Іншим варіантом є пошук житла через інші організації, зокрема релігійні або благодійні. Деякі українці переїжджають до інших країн, де легше знайти роботу, а хтось повертається додому.
Бекграунд. Також стало відомо, що українцям у Німеччині припинять виплачувати громадянську допомогу в 563 євро. За словами міністра фінансів, українці мають отримувати ті самі виплати, що й інші біженці.