Громади є наріжним елементом демократії. Чому ЄС акцентує допомогу Україні саме на підтримці місцевого самоврядування

Як працює перший український інструмент підготовки муніципальних проєктів, який впроваджує U-LEAD

У Києві 4 грудня почала роботу конференція про відбудову громад в Україні, під час якої міжнародні донори та представники територіальних громад обмінюються практичним досвідом щодо ідентифікації й фінансування муніципальних інвестиційних проєктів. Захід організований Програмою «U-LEAD з Європою», яка з 2022 року впроваджує перший український інструмент підготовки муніципальних проєктів (ІПП).

ІПП ґрунтується на багаторічній відданості U-LEAD українському місцевому самоврядуванню та використовує більш ніж 8-річний досвід роботи з громадами та для них. Інструмент включає заходи з розбудови спроможності, інтенсивні консультації експертів, підготовку проєктної, технічної та тендерної документації кваліфікованими, сертифікованими українськими інженерами, підготовку заявок і реєстрацію на платформі DREAM.

«Програма «U-LEAD з Європою» була піонером у запровадженні Інструменту підготовки проєктів. Завдяки йому ми наразі маємо 25 гендерно чутливих ініціатив, готових до фінансування, – відкрив захід Штефан Шльойнінг, керівник програм співпраці Представництва ЄС в Україні. – Потреба у відновленні є величезним викликом, але початком цього процесу мають стати саме конкретні проєкти на місцевому рівні».

Крім того, представник ЄС окремо відзначив напрямок підтримки в пошуку джерел фінансування для проєктів громад.

«У реалізації цих проєктів Європейський Союз та наші партнери готові також надавати допомогу – Світовий банк, ООН, ЄБРР. Розвивається Програма «U-LEAD з Європою» – до  чотирьох країн-учасниць найближчим часом долучиться Франція», – розповів він.

У роботі конференції взяли участь також представники уряду.

«Наступний рік дасть громадам нові інструменти для відновлення. Зокрема, хочу анонсувати відновлення роботи Державного фонду регіонального розвитку, – під час свого виступу розповів Олексій Рябикін, заступник міністра в Міністерстві розвитку громад та територій України. – Це – лише один з інструментів, але він вкотре нагадує, що наше відновлення має відбуватися згідно з чіткими та зрозумілими планами».

Також заступник міністра розповів про нову урядову ініціативу, в рамках якої незабаром у різних регіонах України будуть проведені близько 10 стратегічних сесій із представниками громад. Команда уряду візьме участь у сесіях разом з експертами-економістами, архітекторами, містобудівельниками та фахівцями регіонального розвитку. Ці команди покликані допомогти громадам скоректувати й уточнити плани, розставити акценти.

Наразі ж 20 постраждалих від війни громад з усієї України підготували 25 готових до фінансування проєктів (з 260 заявок) загальною інвестиційною вартістю понад 140 млн євро. Загалом понад пів мільйона українців мають користь від відновлення надання послуг у ключових муніципальних секторах: поводження з відходами, водопостачання та водовідведення, транспорт, освіта та охорона здоров’я.

«Ми створили цей інструмент підготовки проєктів у 2022 році та почали його реалізацію в жовтні того ж року. Ми вклали в нього кілька років попереднього досвіду роботи з громадами, – взяв участь в обговоренні Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою». – Ніхто не казав, що це буде легко, але ніхто не казав, наскільки важко це буде. Проте ми незмінні у своїй підтримці українських громад, які показали себе наріжним елементом демократії в Україні».

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. Цьогоріч «U-LEAD з Європою» підтримала розробку проєктно-кошторисної документації для реалізації 25 проєктів відбудови.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS