У поточній безпековій ситуації не має сенсу говорити про повноцінне та цілісне «велике відновлення», лише про проміжні рішення, що дозволять якомога швидше відновлювати доступ до освіти. Про це заявила Анна Новосад, співзасновниця фундації SavED, виступаючи на панелі «Як розробляти проєкти відбудови з думкою про майбутнє?» у рамках конференції «Відбудова громад в Україні».
«Масштаб руйнувань і масштаб відсутності доступу до сервісів такий, що ми не маємо говорити про «відбудову шкіл» – тоді нам доведеться мислити категоріями зведення будівель. Ми маємо мислити категоріями потреб людей і якомога швидшого відновлення доступу до сервісів. Це – не про школу як будівлю. Це – про те, де ми можемо це навчання облаштувати», – вважає вона.
На думку ексочільниці Міністерства освіти та науки України, рішенням для швидшого відновлення шкіл може стати переформатування почасти занедбаних будівель місцевих Будинків культури.
«Поряд із розбитими школами ціліють будинки культури – радянські приміщення, нерідко без вбиралень та опалення. У нас є вже п’ять прикладів перероблення цих будинків у школи. А це – гарний приклад ревіталізації приміщень. У Червоній долині (Миколаївщина) ми витратили приблизно 150 000 євро для перетворення будинку культури на школу», – поділилася вона досвідом.
Проте ключові проблеми співзасновниця SavED бачить у негнучкості державних політик стосовно будівництва, вимог щодо безпеки та забюрократизованості процесів. Зокрема, системи надання дозволів.
«Класний приклад нових підходів до просторів та інклюзивності – модульні школи, які створює український виробник із Дніпропетровщини. Але з ними є проблема. Одна така школа коштує близько пів мільйона доларів – будівля з усім необхідним усередині. У нас є бюджет на 20 таких шкіл, але немає громад, які готові в себе їх встановити, бо для цього мають бути витримана визначена відстань від фронту, відстань від артилерійських обстрілів та отриманий дозвіл від Ради безпеки», – каже вона.
Крім того, варто переглянути вимоги до так званого бюджетного року для громад.
«Ми працюємо зі Снігурівською громадою, яка влітку цього року отримала від держави величезні гроші (між 40 та 50 млн грн) на облаштування укриття. Як і інші громади, вона отримала ці гроші влітку. Станом на зараз – через відсутність підрядників, через відсутність працівників, через відсутність матеріалів – використано 30% коштів, тож у грудні доведеться залишок повертати», – розповіла Анна Новосад.
Про фундацію SavED
З початку повномасштабного вторгнення фундація SavED опікується відновленням закладів освіти у прифронтових громадах. Зокрема в деокупованих громадах Харківської області, прифронтових громадах Миколаївської області, багатьох громадах Дніпропетровської області, на Київщині та Чернігівщині.
Фундація створює «Вулики» – це pop-up освітні центри, облаштовані простори в укриттях, як на Харківщині, або у вцілілих комунальних приміщеннях, як на Миколаївщині. Ініціативу, співзасновницею якої є Анна Новосад, серед інших підтримала Програма «U-LEAD з Європою».
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. Цьогоріч «U-LEAD з Європою» підтримала розробку проєктно-кошторисної документації для реалізації 25 проєктів відбудови.