Керівник сирійської правозахисної організації, що базується в США, повідомив, що масова могила неподалік Дамаска містить тіла щонайменше 100 000 людей, убитих урядом поваленого президента Башара Асада.
Джерело. Про це пише Reuters.
Муаз Мустафа у коментарі виданню сказав, що це місце за 40 км на північ від сирійської столиці є одним із п’яти масових поховань, які він ідентифікував протягом років правління Асада.
«Сто тисяч – це найскромніша оцінка» кількості похованих тут тіл, сказав Мустафа.
«Це дуже, дуже вкрай консервативна оцінка», – стверджує він.
Він упевнений, що масових поховань більше, ніж п'ять, і що поряд із сирійськими жертвами є громадяни США, Великої Британії та інші іноземці.
За оцінками, сотні тисяч сирійців були вбиті з 2011 року, коли придушення Асадом протестів проти його правління переросло в повномасштабну громадянську війну.
Сирійці, правозахисні групи та інші уряди звинувачують Асада та його батька Хафеза, який був президентом перед ним і помер у 2000 році, у масштабних позасудових стратах, включаючи масові вбивства в сумнозвісній системі в’язниць по всій країні.
Посол Сирії в ООН Куссай Альдахак не відповів на запит про коментар. Він обійняв цю посаду в січні, коли Асад ще був при владі, але минулого тижня сказав журналістам, що чекає вказівок від нової влади і «продовжить захищати сирійський народ і працювати на нього».
Мустафа повернувся до Сирії після того, як Асад втік до росії.
Правозахисник розповів, що тіла вбитих доставляли з військових шпиталів, де вони опинялися після тортур, до місць масових поховань за наказом сирійських спецслужб. Зазначається, що у транспортуванні тіл також брали участь працівники муніципальної служби поховань.
«Ми говорили з тими, хто працював на цих місцях, зокрема з водіями бульдозерів, яких змушували рити могили і багато разів за наказом здавлювати тіла, щоб вони помістилися в ґрунт», – додав Мустафа.
Мустафа висловив занепокоєння тим, що місця поховань не захищені, і наголосив, що їх необхідно зберегти, щоб зберегти докази для розслідування.
Бекграунд. Нагадаємо, WSJ розповіла, що клан Асада володіє мільярдними бізнесами й активами по всьому світу – від нерухомості до наркотрафіку. За даними видання, почалося полювання за багатством родини Асадів із метою конфіскації збитків, завданих Сирії.