Східно-Європейський газовий хаб: Україна і Польща допоможуть Європі позбутися залежності від російського газу

Київ і Варшава працюють над розвитком міждержавних точок «входу-виходу» ГТС між двома країнами, зокрема, для збільшення встановленої потужності

фото Міністерство енергетики України

Україна і Польща працюють над створенням Східно-Європейського газового хаба, який має забезпечити постачання палива у країни Європи після припинення транзиту російського газу.

Про це заявив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

За його словами, українські підземні сховища газу й польські термінали зрідженого природного газу (ЗПГ) можуть стати основою для нової бізнес-моделі, яка замінить маршрут постачання газу з росії, який поки що діє.

«Завершення транзиту формує початок конкуренції нових маршрутів і ресурсів, серед яких ЗПГ. <…> Інтеграція газових ринків на базі наявної інфраструктури, збільшення доступної міждержавної потужності дають поштовх розвитку торгівлі та можливість замінити російський газ», – сказав Колісник.

Він зазначив, що українська сторона офіційно звернулися до партнерів з пропозицією підписати документи для початку розвитку міждержавних точок «входу-виходу» ГТС між Україною й Польщею, а також для збільшення встановленої потужності: «Це зробить цю східну частину Європи ще більш ліквідною, ніж це можна уявити сьогодні», – зазначив заступник міністра.

«Це допоможе Україні та Польщі зберігати стільки газу, скільки потрібно для всієї Східної Європи. У цьому конкретному випадку ця дерегульована й фізично розвинена пропускна спроможність між нашими урядами допоможе перенаправити ту частину природного газу, яка раніше постачалася росіянами», – пояснив він.

Нагадаємо: у березні 2024 року Україна та Польща підписали Меморандум про співпрацю для поліпшення взаємодії між українським і польським ринками газу з метою їх інтеграції.

Бекграунд. Напередодні Bloomberg повідомив, що постачання російського газу в Європу зростають. Частка російського газу зменшувалася у зв’язку з вторгненням рф в Україну, проте зараз вона знову збільшується.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS