Євросоюз виступає за мирний та інклюзивний перехід влади у Сирії, заявили у п'ятницю міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок та глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро під час візиту до Дамаску, де відбулася їхня зустріч із фактичним лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа, керівником повстанського угрупування ХТШ, яке повалило режим Башара Асада.
У ході поїздки європейські міністри оглянули розташовану неподалік Дамаска в'язницю «Саєдна», що стала втіленням звірств режиму Асада.
За словами правозахисників, після зміни влади було звільнено понад 4000 ув'язнених.
Виступаючи в Дамаску, Барро висловив надію на «суверенну, стабільну та мирну» Сирію.
Бербок підкреслила, що Німеччина хоче допомогти Сирії стати «функціонуючою» державою, і назвала візит «чітким сигналом» Дамаску про можливість нових відносин між Сирією та Німеччиною, а також Європою в цілому.
Незважаючи на «скептицизм» стосовно повстанців руху «Тахрір аш-Шам» (ХТШ), який в багатьох країнах вважається терористичним за зв'язки з сирійським відділенням «Аль-Каїди», Бербок сказала, що «ми не повинні упустити можливість підтримати сирійський народ на цьому важливому роздоріжжі».
Бербок закликала нову адміністрацію Сирії уникати «актів помсти щодо груп населення», зволікання з проведенням виборів та спроб «ісламізації» судової системи та системи освіти.
Також очікується, що під час свого візиту міністерка проведе переговори з новими правителями Сирії щодо добровільного повернення біженців із Німеччини.
Жан-Ноель Барро на початку поїздки зустрівся із представниками християнських громад Сирії.
Дипломатичні джерела повідомили, що Барро сказав християнським лідерам, що Франція виступає за плюралізм у Сирії, що передбачає рівноправність усіх груп населення країни, включаючи релігійні меншини.
Французький міністр також закликав до «політичного вирішення» питань, пов'язаних з курдами, які значною мірою контролюють північно-східну Сирію.
Минулого тижня аль-Шараа заявив телеканалу «Аль-Арабія», що очолювані курдами сили мають бути інтегровані до нової національної армії.
Крім того, перебуваючи в Дамаску, Барро закликав нову владу Сирії якнайшвидше вступити в контакт з Організацією із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), давши їй можливість проінспектувати та знищити арсенали хімічної зброї, які належали уряду Асада.
Не обійшлося без скандалу. Зустрічаючи європейську делегацію, Ахмед аль-Шараа потиснув руку Жану-Ноелю Барро, але відмовився тиснути руку Анналені Бербок, оскільки в ісламі це не прийнято.
Відео зустрічі поширилося в соцмережах, викликавши обурення європейських користувачів, які називають таку поведінку сирійського лідера демонстрацією неповаги щодо Німеччини, яка прийняла мільйони сирійських біженців.
Damaskus: Syriens neuer Machthaber, der Islamist Ahmad Al-Sharaa gibt Frauen grundsätzlich nicht die Hand.
– Andreas Kynast (@andikynast) January 3, 2025
Die Begrüßung von Außenministerin Baerbock und ihrem französischen Kollegen Barrot gilt für seine Verhältnisse als freundlich. pic.twitter.com/XcMwxFMfqP
Бекграунд. Нагадаємо, перед цим у Сирії вже побував міністр МЗС України Андрій Сибіга, заявивши, що «ми з вами і готові допомогти у відновленні нормального життя, стабільності та продовольчої безпеки».