Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що політика адміністрації Джо Байдена щодо України була правильною і саме вона допомогла Україні вистояти під час російського вторгнення.
Джерело. Про це глава Держдепартаменту заявив в інтерв’ю The New York Times.
“Ми намагалися, щоб задовго до початку вторгнення, з вересня (2021 року) і потім ще раз у грудні, непомітно поставити Україні велику кількість зброї, щоб переконатися, що вони мають усе необхідне, щоб оборонятися. Такі речі, як (зенітні комплекси) Stinger, (протитанкові ракетні комплекси) Javelin, які зіграли важливу роль у тому, щоб не дати росії захопити Київ, захопити країну, стерти її з мапи й справді відкинути росіян назад», – заявив Блінкен.
“У сенсі дипломатії: ми проявили виняткову дипломатію, об'єднавши й утримавши понад 50 країн, не лише в Європі, а й далеко за її межами, на підтримку України”, – додав він.
«Я дуже багато працював напередодні війни, включно із зустрічами з моїм російським колегою Сергєєм Лавровим у Женеві за кілька місяців до війни, намагаючись знайти спосіб побачити, чи зможемо ми їй запобігти”, – сказав Блінкен.
Він зазначив, що врешті-решт стало зрозуміло, що насправді йдеться лише “про імперські амбіції путіна і бажання відтворити велику росію, знову включити Україну до складу росії”.
На питання, чи були якісь речі, які адміністрація Байдена могла б зробити інакше, Блінкен відповів: “Ну, по-перше, те, що ми залишили, – це Україна, яка вистояла, і це не було очевидним, оскільки амбіції путіна полягали в тому, щоб стерти її з карти. Ми зупинили це. путін провалився. Україна стоїть. І я вважаю, що вона також має надзвичайний потенціал не лише для виживання, але й для процвітання в майбутньому. І це залежить від рішень, які прийме майбутня адміністрація (США) та багато інших країн”.
Блінкен також заявив, що однією з причин, чому США не давали Україні такі види зброї, як танки “Абрамс” чи винищувачі F-16, були сумніви у тому, чи українці зможуть ними користуватися.
“В різні моменти часу люди зосереджуються на тій чи іншій системі зброї. Це танк “Абрамс”? Це F-16? Щоразу нам доводилося дивитися не тільки на те, чи варто давати це українцям, але й на те, чи знають вони, як цим користуватися? Чи зможуть вони їх обслуговувати? Усе це вплинуло на рішення, які ми прийняли щодо того, що їм і коли дати”, – сказав Блінкен.
«Я не думаю, що лінія фронту надто зміниться, порівняно з тим, як зараз виглядає карта», – сказав він, відповідаючи на запитання, чи доведеться Україні “поступатися” своїми територіями.
Водночас «претензії України на цю територію будуть завжди».
“І питання в тому, чи знайдуть вони способи за підтримки інших повернути втрачені території? Малоймовірно, що путін відмовиться від своїх амбіцій», – сказав Блінкен, зазначивши, що перемир'я путін використовує для переозброєння.
Також він висловив задоволення від того, що США змогли уникнути “прямого зіткнення з росією”.
“Ми змогли впоратися з цим таким чином, щоб уникнути прямого конфлікту з росією. Зараз росія бере участь у всіляких підлих діях, так званих гібридних атаках – чи то в кіберпросторі, чи це диверсії, чи вбивства. Вони відбуваються в Європі. І це те, над чим ми дуже тісно співпрацюємо з багатьма нашими партнерами. Але з точки зору прямого конфлікту (між США і росією) – це те, про що ми повинні були дуже, дуже пам’ятати”, – зазначив дипломат.
Бекграунд. Між тим аналітик Atlantic Council розкритикував Захід за провальну політику обмеження на зброю для України. Політика «замирення» з боку західних країн – для противників це лише сигнал, щоб наступати далі, наголосив він.
Нагадаємо, Washington Post розказала, як Салліван у 2022 році вмовив Індію і Китай «врятувати світ» від російської ядерки. Стратегія Саллівана містила парадокс: Вашингтон хотів поразки росії руками України, але не такої, яка б спровокувала ядерний конфлікт.