Washington Post розказала, як Салліван у 2022 році вмовив Індію і Китай «врятувати світ» від російської ядерки

Washington Post розказала, як Салліван у 2022 році вмовив Індію і Китай «врятувати світ» від російської ядерки

Стратегія Саллівана містила парадокс: Вашингтон хотів поразки росії руками України, але не такої, яка спровокувала б ядерний конфлікт

Washington Post розказала, як Салліван у 2022 році вмовив Індію і Китай «врятувати світ» від російської ядерки
Фото Деметріус Фрімен\ The Washington Post

Оглядач американського видання Washington Post Девід Ігнатіус написав колонку про радника з національної безпеки президента Джо Байдена Джейка Саллівана. Серед іншого він наводить декілька деталей про події, які прямо чи опосередковано пов'язані з війною в Україні.

Обережно: стаття може викликати у вас бажання вживати нецензурну лексику.

З ініціативи Саллівана розвідка США передала Києву розвіддані про підготовку росією вторгнення. Це дало вирішальну перевагу Україні в перші дні після вторгнення росії в лютому 2022 року. Американські розвідувальні служби знали, що росія має намір взяти Київ, висадивши елітні війська в аеропорту Гостомеля, на північний захід від міста, і рушивши на столицю.

Назустріч їм вийшли підготовлені українські війська, і російські наступальні сили були розбиті.

росія почала відступ. Це був тактичний тріумф для України, але це призвело до найбільшої кризи війни, з погляду Вашингтона.

Коли кремль запанікував, він розглядав відчайдушні варіанти. У червні аналітики американської розвідки почали попереджати, що в той час, як російський фронт руйнується, москва готує можливе застосування тактичної ядерної зброї, щоб врятувати свої сили.

Восени 2022 року, на тлі відступу російської армії американська розвідка оцінювала можливість застосування росією тактичної ядерної зброї як 50/50.

Як потенційний привід для цього у Вашингтоні сприйняли дзвінок тодішнього російського міністра оборони Сергєя Шойгу 23 жовтня того року з попередженням про те, що Україна нібито готується застосувати «брудну бомбу». (росія неодноразово виступала з такими попередженнями за час війни; вони жодного разу не підтвердилися і більшість експертів вважають їх безпідставними).

Аналітики американської розвідки попередили, що рф використовуватиме тактичні ядерні боєприпаси для запобігання поразці.

Як пише журналіст, щоб утримати росію від застосування ядерної зброї, Салліван вирішив задіяти три канали. Ці канали безпосередньо пов'язували США з москвою для попереджень про катастрофічні наслідки.

Перший канал був прямим виходом на росію. Щоб рішуче попередити путіна про ризики, Салліван уже публічно заявив, що росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо використає ядерну зброю. Байден надіслав різкого листа путіну, а глава ЦРУ Вільям Бернс зустрівся зі своїм російським колегою Сергієм Наришкіним і сказав йому, що Сполучені Штати знищать російську армію в Україні, якщо вона застосує ядерну зброю.

Ще один канал полягав у підключенні Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Саме Салліван попросив голову МАГАТЕ втрутитися, щоб виграти час.

Україна погодилася прийняти Гроссі, і він не знайшов нічого, що підтверджувало заяву про брудну бомбу під час відвідин Київського ядерного науково-дослідного інституту, урановидобувного підприємства в Жовтих Водах і заводу в Дніпрі.

І по-третє, «Білий дім зв'язався з главою КНР Сі Цзіньпіном. Бернс поділився американськими розвідданими, які документували «активний розгляд» росією застосування тактичної ядерної зброї, з очільником Міністерства державної безпеки Китаю, розповів мені високопосадовець», пише Ігнатіус.

За його інформацією, Сі серйозно сприйняв секретні попередження Сполучених Штатів. Він надіслав повідомлення путіну й застеріг його від використання ядерної зброї в Україні, повідомили три обізнаних джерела.

Байден також попросив прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді тиснути на путіна, що він і зробив на саміті в Узбекистані того вересня.

Це була хитра дипломатія, яка розрядила кризу. Але путін зрозумів, що ядерні погрози – це його зброя проти Вашингтона. Відтоді росія у своїй війні проти України почала лякати «ескалацією», а Байден зменшив подальшу військову допомогу США Україні, щоб уникнути конфронтації.

Стратегія Саллівана містила парадокс: Вашингтон хотів поразки росії, але не такої, яка спровокувала б ядерний конфлікт.

Генерал Марк А. Міллі, тодішній голова Об’єднаного комітету начальників штабів, публічно попередив у листопаді 2022 року, що безвихідь через таку стратегію – це найкраще, що може отримати Україна, і що настав час для дипломатії. «Коли є можливість вести переговори, коли можна досягти миру, скористайтеся нею. Ловіть момент», – сказав він тоді.

Салліван публічно відкинув заклик Міллі до переговорів на тлі перетворення конфлікту на криваву війну на виснаження. Він закликав до таємної серії зустрічей радників із національної безпеки в Копенгагені, Джидді та Києві у 2023 році для вивчення дипломатичних варіантів.

Але близький радник пояснив автору статті, що Салліван ухвалив двояке рішення щодо України: продовжувати підтримувати Україну, щоб посилити її – і руками Києва зменшити бойову силу росії. Водночас при цьому уникати ризику ескалації з росією.

Це була розумна, холоднокровна стратегія для Сполучених Штатів – недорого розбити противника Америки, поки загиблими життями (в оригіналі статті – «м’ясом». – Mind) платить тільки Україна. Це не те, як Салліван описав би це, але саме таким був практичний ефект. Кіссінджер схвалив би.

Деякі з цих подробиць раніше розповідав Боб Вудворд, ще один ветеран Washington Post, у своїй книжці «Війна», що вийшла цього року.

Головним каналом спілкування з Кремлем для Саллівана є помічник президента Юрій Ушаков, пише Ігнатіус.

З ним Салліван обговорював не лише цю потенційну ядерну ескалацію, а й інші, як тоді, коли цього року росія розмістила в космосі об'єкт «Спутник-С», здатний нести ядерну зброю.

У цьому випадку США також поділилися інформацією з Китаєм, попереджаючи Пекін, що російський ядерний вибух на низькій орбіті знищить і китайські супутники, зазначає колумніст.

Бекграунд. Про те, чому адміністрація Джо Байдена, маючи всі можливості зупинити війну в Україні та подолати путінський режим, не стала цього робити – в ще одній тематичній статті The Atlantic «Як Байден влаштував хаос в Україні й упустив історичний шанс перемогти путіна».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло