Данія готова обговорити збільшення присутності Сполучених Штатів у Гренландії

У повідомленнях, переданих новій адміністрації, наголошується, що острів не продається, але влада готова обговорити інші варіанти

фото DR

Данська влада подає команді обраного президента США Дональда Трампа конфіденційні сигнали про готовність до переговорів на тему зміцнення безпеки Гренландії.

Про це пише Axios з посиланням на свої джерела.

Зокрема, Копенгаген запропонував збільшити американський військовий контингент на острові. За словами співрозмовників видання, у такий спосіб данський уряд хоче уникнути публічних суперечок про майбутнє Гренландії та переконати Трампа, що його побоювання стосовно зовнішніх загроз можна нівелювати, не приєднуючи її до США.

У повідомленнях, переданих новій адміністрації Білого дому, наголошується, що острів не продається, але влада готова обговорити будь-який інший запит Вашингтона.

Зараз США мають одну військову базу в Гренландії, вкрай важливу для системи далекого виявлення балістичних ракет, через базу пролягає найкоротший шлях із Європи до Північної Америки. На базі Пітуффік несуть чергування 200 військовослужбовців ВПС та космічних сил США. Відстань від неї до москви становить близько 3757 км.

Також Вашингтон має угоду з Данією від 1951 року про оборону Гренландії, у рамках якої можна збільшити чисельність американських військ на острові.

Данські чиновники вже заявили, що хотіли б наростити інвестиції у військовий потенціал Гренландії та консультуються з цього приводу з її урядом. Острів відігравав ключову роль в обороні США та НАТО під час холодної війни, будучи частиною системи раннього попередження для виявлення радянських підводних човнів.

Після появи нових морських шляхів через танення льодовиків в Арктиці Гренландія з урахуванням її розташування стає дедалі важливішою. У 2022 році Пентагон уклав контракт на $4 млрд для забезпечення безперервної роботи ВПС США на базі, а в 2023 році на ній вперше було розгорнуто чотири винищувачі F-35.

Гренландія, населення якої становить близько 57 тис. осіб, є автономною територією у складі Данії і має власний уряд. До 1953 острів був колонією королівства. З 2009 року він здобув розширену автономію, включно з правом на самоврядування у внутрішніх справах.

Трамп неодноразово заявляв, що Гренландія має стати частиною США. За його словами, острів має стратегічне значення для національної безпеки, зокрема захисту від Китаю та росії.

Крім того, за даними агентства Bloomberg, Вашингтон розглядає можливість інвестування у видобувну галузь острова для протидії китайському домінуванню на світовому ринку рідкісноземельних металів.

Раніше повідомлялося, що прем'єр Гренландії заявив про готовність до переговорів із Трампом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS