На Всесвітньому економічному форумі президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила стратегію, що визначатиме розвиток Європейського Союзу на найближчі п’ять років. Основними напрямками стали подолання інноваційного розриву, декарбонізація, створення єдиного ринку для бізнесу та енергетична незалежність.
Про це йшлося на WEF 2025 у Давосі.
1. Розвиток ефективного ринку капіталу
Фон дер Ляєн звернула увагу на проблему фрагментації європейського ринку капіталу, через що наголосила на потребі створення глибокого та ліквідного ринку капіталу в Європі. За її словами, хоча заощадження європейських домогосподарств досягають 1,4 трлн євро, багато коштів інвестуються за межами ЄС через фрагментовану фінансову систему.
«Європейські компанії намагаються скористатися цими заощадженнями, але наш ринок капіталу неефективний», – зазначила фон дер Ляєн. Вона анонсувала створення нового європейського союзу заощаджень та інвестицій, що дозволить зняти бар'єри для фінансування та стимулювати інвестиції в технологічні стартапи й інноваційний сектор чистих технологій.
2. Спрощення ведення бізнесу та усунення бюрократичних бар'єрів
Наступним важливим напрямком стратегії є зменшення бюрократичних перепон для бізнесу. Урсула фон дер Ляєн визнала, що надмірна бюрократія перешкоджає інвестиціям у Європу та змушує таланти шукати можливості поза межами континенту.
«Ми повинні значно полегшити ведення бізнесу в Європі. Занадто багато наших найкращих талантів залишають Європейський Союз, бо легше розвивати свої компанії в інших країнах», – зазначила вона. Для цього буде впроваджено так званий 28-й режим, який усуне національні бар'єри в корпоративному праві, оподаткуванні та регулюванні.
«Одна система для всього Союзу полегшить ведення бізнесу й дасть змогу європейським компаніям змагатися на глобальному рівні», – додала фон дер Ляєн.
3. Енергетична безпека та розвиток чистої енергії
У питанні енергетичної безпеки Урсула фон дер Ляєн наголосила на важливості зменшення залежності від російських енергоресурсів після початку війни в Україні. Вона зазначила, що Європа вже значно знизила імпорт газу з росії, але це супроводжувалося високими цінами на енергоносії, що впливає на економічну конкурентоспроможність.
«Тепер конкурентоспроможність залежить від повернення до низьких і стабільних цін на енергоносії», – зазначила фон дер Ляєн. Вона закликала інвестувати в чисті джерела енергії, зокрема вітрову та сонячну енергетику, а також розвивати нові технології, такі, як термоядерний синтез, для зміцнення енергетичної незалежності Європи.
Ці ініціативи, за словами Урсули фон дер Ляєн, стануть основою нового плану, який буде представлений у лютому цього року.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що експерти на форумі обговорили геополітичні ризики для американської валюти: «долар має бути символом стабільності, а не інструментом загроз».