WEF 2025: «Долар має бути символом стабільності, а не інструментом загроз»
Експерти на форумі обговорили геополітичні ризики для американської валюти

На Всесвітньому економічному форумі – 2025 року учасники обговорили майбутнє долара США в умовах фінансової фрагментації, дедалі більшого боргового навантаження та популяризації цифрових валют.
Про це йшлося на WEF 2025 у Давосі.
Інновації у фінансових системах і криптовалюта
Професор Кеннет Рогофф із Гарвардського університету наголосив, що цифрові інновації вже змінюють глобальну фінансову екосистему: «Історично ми пройшли шлях від векселів і чеків до дебетових і кредитних карток. Сьогодні ж ми стоїмо на порозі нової ери, коли цифрові валюти можуть кинути виклик традиційним банківським системам. Проте це довгий процес, і результати залежать від багатьох факторів».
Рагурам Раджан, професор Чиказького університету, зазначив роль криптовалют у країнах із нестабільними економіками:
«Криптовалюта здебільшого використовується там, де громадяни не довіряють національній валюті. Проте її застосування в повсякденних трансакціях залишається обмеженим. Індія, наприклад, активно розвиває прямі банківські платежі, тоді як США лише починають впроваджувати подібні програми, як-от FedNow».
Диверсифікація валют і геополітичні наслідки
Маркус Дім, журналіст зі Швейцарії, звернув увагу на погрози Дональда Трампа країнам, які прагнуть диверсифікувати свої резерви від долара.
«Погрози не сприяють стабільності. Навпаки, вони підштовхують країни до пошуку альтернативних варіантів, таких, як євро чи юань. Це виклик для США, оскільки збереження довіри до долара є ключовим елементом його глобальної ролі», – зазначив Рогофф.
Професор Джин Кейю з Гонконзького університету науки і технологій додала, що КНР прагне стабільності юаня, уникаючи валютних і торговельних воєн: «Китай демонструє стриману реакцію на тарифні конфлікти, оскільки стабільність обмінного курсу критично важлива для інтернаціоналізації юаня».
Майбутнє процентних ставок та їхній вплив на економіку
Діпак Джайн, генеральний директор Jubilant з Індії, порушив питання про вплив монетарної політики США на долар: «Я бачу два сценарії: перший – поступове зниження ставок ФРС після нормалізації ситуації, другий – посилення тарифів, що може підвищити інфляцію та змінити траєкторію долара».
Кеннет Рогофф прокоментував, що підвищення тарифів впливають на обмінний курс, але відповідь інших країн може змінити ситуацію: «Якщо країни запроваджують симетричні тарифи, вплив на курс долара стає незначним. Проте загальний ефект залежить від рішень кожної зі сторін».
Думки щодо глобальних економічних тенденцій
Джин Кейю звернула увагу на відмінності в економічних показниках між Китаєм та іншими країнами:
«Китай наразі демонструє дефляційні тенденції, тоді як більшість країн стикаються з інфляцією. Це робить його стратегію унікальною у глобальному контексті».
Рагурам Раджан підсумував, що політичні фактори також відіграють важливу роль у формуванні економічних очікувань:
«Центральні банки можуть ігнорувати одноразове зростання цін, але, якщо це змінює інфляційні очікування, наслідки можуть бути значними».
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, як країни створюють майбутнє електромобілів. Експерти на WEF 2025 розглянули ключові кроки для прискорення розвитку електромобільної екосистеми.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].