Іран «тисне на педаль газу» у сфері збагачення урану до рівня, близького до використання з військовою метою, заявив у середу голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
Про це передає Reuters.
Минулого місяця Гроссі заявив, що Іран поінформував МАГАТЕ про те, що він «значно» прискорить збагачення урану до 60% чистоти, ближче до 90% – рівень озброєння.
Західні держави назвали цей крок серйозною ескалацією та заявили, що немає жодного цивільного виправдання для збагачення до такого рівня, і що всі інші країни, які коли-небудь збагачували уран до того рівня, надалі виробляли ядерну зброю.
Іран заявив, що його програма є цілком мирною, і він має право збагачувати уран до будь-якого рівня, до якого захоче.
«Раніше в Ірані виробництво становило більше-менш 7 кг урану, збагаченого до 60%, на місяць, тепер воно перевищує 30 кг. Тож я думаю, що це чітка ознака прискорення. Вони тиснуть на педаль газу», – сказав Гроссі журналістам у Давосі.
Згідно з критерієм МАГАТЕ, приблизно 42 кг урану, збагаченого до такого рівня, достатньо, якщо його збагачувати далі, для однієї ядерної бомби. Гроссі сказав, що наразі в Ірані є близько 200 кг урану, збагаченого до 60%.
Тим не менш він сказав, що знадобиться час, щоб встановити та запустити додаткові центрифуги – машини, які збагачують уран, але прискорення починає відбуватися.
«Відтепер ми почнемо спостерігати постійне зростання», – сказав він.
Гроссі закликав до дипломатії між Іраном та адміністрацією нового президента США Дональда Трампа, який під час свого першого терміну вивів Сполучені Штати з ядерної угоди між Іраном і великими державами, які наклали суворі обмеження на атомну діяльність Тегерана. Відтоді ця угода розпалася.
«З перших заяв президента Трампа можна зробити висновок, що є бажання, так би мовити, провести розмову й, можливо, перейти до певної форми угоди», – сказав Гроссі.
Бекграунд. Нагадаємо: Washington Post розказала, як Салліван у 2022 році вмовив Індію і Китай «врятувати світ» від російської ядерної бомби. Стратегія Саллівана містила парадокс: Вашингтон хотів поразки росії руками України, але не такої, яка спровокувала б ядерний конфлікт.