Нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5%

Макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції

фото DR

Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до мети 5%.

Про це йдеться на сайті НБУ.

Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики.

Інфляція сягнула 12% у 2024 році, ціновий тиск зберігається й на початку 2025 року

У грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз Нацбанку. За оцінками НБУ, прискорення інфляції тривало й у січні.

Ціни зростають через погані минулорічні урожаї, стверджує Нацбанк. Водночас посилювався й фундаментальний ціновий тиск. Про це свідчить подальше пришвидшення базової інфляції (до 10,7% р/р у грудні), зокрема через стрімке зростання цін на послуги (12,5% р/р у грудні).

Така цінова динаміка зумовлювалася збільшенням витрат бізнесу на сировину, матеріали й електроенергію, а також підвищенням зарплат на тлі збереження дефіциту кадрів. Водночас в останні місяці певною мірою зростання цін стримувалося зміцненням курсу гривні до євро, що має вагоме значення для українського імпорту.

Перехід інфляції на двознаковий рівень негативно позначається на інфляційних очікуваннях населення та бізнесу. Однак очікування фінансових аналітиків і банків залишаються відносно стійкими.

Завдяки вичерпанню тимчасових чинників цінового тиску та заходам процентної й валютно-курсової політики НБУ інфляція сповільниться до 8,4% у 2025 році та до цілі 5% – у 2026 році

У перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати.

Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026 році – до цілі 5%. Цьому, зокрема, сприятимуть заходи процентної та валютно-курсової політики Національного банку, а також вищі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск.

Міжнародна підтримка буде достатньою для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкої ситуації на валютному ринку.

У 2024 році Україна одержала $42 млрд від міжнародних партнерів у формі кредитів і грантів. Завдяки цим коштам уряд зміг профінансувати значний дефіцит бюджету (близько 24% ВВП без урахування грантів у доходах), а НБУ – підтримувати стійкість валютного ринку та наростити міжнародні резерви до нового історичного максимуму ($43,8 млрд наприкінці 2024 року).

Очікується, що у 2025 році Україна отримає $38,4 млрд зовнішнього фінансування.

Оновлений макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS