Нова влада Сирії в ході переговорів з росією вимагала видати колишнього президента країни Башара Асада. Зокрема, вимогу про видачу екс-президента висунув голова повстанців Ахмед аш-Шараа.
Джерело. Про це пише Reuters з посиланням на джерело.
Башар Асад прилетів до москви на початку грудня, після того, як ісламістське угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» без опору увійшло до Дамаску і повалило уряд.
У середу 29 січня очільника повстанців аш-Шараа було оголошено президентом Сирії на перехідний період. Нова влада також розпустила армію та служби безпеки, а також заборонила відтворювати Партію арабського соціалістичного відродження (БААС), яку очолював Башар Асад.
Прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков відмовився підтвердити чи спростувати інформацію про вимоги Дамаска.
Як повідомило сирійське інформагентство SANA, нова сирійська адміністрація також вважає, що москва має «відновити довіру» за допомогою «конкретних заходів, таких як компенсація, реконструкція та відновлення».
«Відновлення відносин має враховувати помилки минулого, поважати волю сирійського народу і служити його інтересам», – заявила нова влада Сирії на зустрічі з представниками рф.
В часи Асада росія мала в Сирії дві військові бази – військово-морську в Тартусі та авіабазу Хмеймім в районі Латакії. Після повалення Асада москва намагається всіма силами їх зберегти, оскільки їх існування дозволяє впливати на Близький Схід та Африку.
28 січня російська делегація на чолі із заступником міністра закордонних справ рф прибула до Сирії для першого після зміни влади візиту. Як писав Bloomberg, переговори зайшли у глухий кут.
У Дамаску після зустрічі опублікували заяву, в якій зазначили, що сторони розмовляли про «механізми правосуддя перехідного періоду, спрямовані на забезпечення справедливості для жертв війни, розв'язаної режимом Башара Асада».
При цьому, визнав заступник глави МЗС рф, питання збереження в Сирії російських військових баз все ще залишається невирішеним.
«Поки що нічого не змінюється. Це питання потребує додаткових переговорів. Ми домовилися про продовження більш поглиблених консультацій щодо кожного напряму нашої співпраці», – сказав він.
Аналітики пов'язують небажання Дамаска співпрацювати з москвою у тому числі зі зростанням його орієнтації на Євросоюз. Як писав Bloomberg, Брюссель погодив дорожню карту з ослаблення санкцій проти Сирії, там побували глави МЗС Франції та Німеччини, а країни G7 зараз шукають альтернативи імпорту російської нафти до Сирії. Партію пшениці туди вже надіслала Україна.
Бекграунд. Раніше Bloomberg писав, що москві не вдається домовитися про збереження російських баз у Сирії. Також проти збереження військової присутності рф у Сирії виступає Туреччина.