Облікову ставку доведеться підвищувати й надалі – монетарний комітет НБУ

Члени КМП вважають, що, можливо, доведеться ще й змінити параметри операційного дизайну процентної політики

Фото: ілюстративне

За поточних умов для підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем і розвороту інфляційного тренду на траєкторію сталого зниження до цілі відчутне посилення процентної політики є необхідним.

Про це йдеться в підсумках засідання Комітету з монетарної політики (КМП) НБУ, під час якого було підтримано рішення підвищити облікову ставку до 14,5%.

Один із цих членів КМП аргументував рішення передусім помітним посиленням впливу фундаментальних чинників на цінову динаміку впродовж останніх місяців. Він зазначив, що суттєве пришвидшення інфляції послуг є одним з індикаторів значного внутрішнього тиску та яскравим свідченням того, що поточний ціновий сплеск зумовлений далеко не тільки чинниками тимчасового характеру. 

«Ще кілька учасників дискусії наголосили, що баланс ризиків для інфляції залишається зміщеним вгору. Вони звернули увагу на збереження високих безпекових загроз та чималу кількість проінфляційних ризиків зовнішнього характеру (пов'язаних, зокрема, з можливим посиленням геополітичної поляризації країн і відповідно фрагментацією світової торгівлі)», – йдеться в повідомленні.

Крім того, наголошується, що більшість членів комітету вбачають необхідність подальшого посилення процентної політики для забезпечення належної привабливості гривневих активів, утримання інфляційних очікувань під контролем і повернення інфляції на траєкторію стійкого сповільнення.

Зазначається, що кілька з них зауважили, що НБУ для цього доведеться не тільки підвищувати облікову ставку, а й, можливо, змінити параметри операційного дизайну процентної політики «для посилення конкуренції банків за строкові вклади населення у гривні».

«Учасники дискусії припустили, що, якщо ознаки стійкого послаблення цінового тиску з’являться, НБУ вже в поточному році зможе повернутися до обережного зниження облікової ставки. Водночас, ураховуючи все ще високий рівень невизначеності для економіки в умовах війни та зміщений вгору баланс ризиків для інфляції, прогноз ставки може бути переглянутий вгору», – додали в Нацбанку.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що Нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5%. Макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS