Вартість угоди США з Україною щодо корисних копалин може зрости до $1 трлн, а саму угоду планується підписати цієї п'ятниці, 28 лютого, заявив президент США Дональд Трамп.
«Я чув, що він (Зеленський) приїжджає у п'ятницю [28 лютого]. <…> Якщо він захоче підписати угоду разом зі мною – будь ласка», – сказав Трамп під час брифінгу з журналістами в Білому домі.
Він зазначив, що йдеться про «дуже велику угоду», в яку входять не тільки рідкісноземельні метали, а й інші українські ресурси.
Він знову повторив, що Україна мусить «віддати США витрачені на допомогу $350 млрд».
«Американський платник податків отримає свої гроші назад» після того, як США направили $350 млрд на допомогу Києву.
Водночас глава Білого дому заявив, що хоче «поставити на ноги» Україну й дати «право боротися» далі.
Напередодні Financial Times написала з посиланням на українських посадовців, що Київ і Вашингтон погодили умови майбутньої угоди про видобуток корисних копалин.
Остаточна версія договору, датована 24 лютого, з якою ознайомилася FT, передбачає створення спеціального фонду. До нього будуть відраховуватися 50% надходжень від «майбутньої монетизації» мінеральних ресурсів, включно з нафтою та газом, а також пов'язану з ними логістику.
При цьому угода не поширюватиметься на корисні копалини, прибутки від яких уже наповнюють українську скарбницю. Таким чином, договір не торкнеться поточної діяльності «Нафтогазу» та «Укрнафти», зазначала FT.
З угоди прибрали положення про створення «фонду відновлення» України на $500 млрд.
При цьому в договорі немає жодної згадки про гарантії безпеки Києву з боку США, на яких наполягав президент України Володимир Зеленський.
За даними CNN, українська влада вирішила відкласти на потім обговорення питання гарантій безпеки, оскільки американська сторона «дуже чинить опір» цьому.
У Києві сподіваються, що тему порушать на майбутній зустрічі Трампа та Зеленського.
«З нашого боку все готове», – сказало українське джерело CNN, наголосивши, що Україна «зробила все можливе, щоб умови були прийнятними».