НБУ надав рекомендації, як банкам виявляти фіктивні документи клієнтів

Наведено приклади можливих джерел для перевірки чи підтвердження достовірності отриманої інформації

Фото: ілюстративне

Національний банк надав банкам рекомендації, як виявити фіктивні документи, які надають клієнти на запит банку з метою здійснення належної перевірки.

Про це йдеться в листі НБУ до банків.  

Зазначається, що під час проведення перевірок Нацбанк встановив непоодинокі випадки надання клієнтами фінустанам підроблених виписок за рахунками, відкритими в інших банках, фінансової звітності, а також платіжних інструкцій, які нібито підтверджують здійснення клієнтами господарської діяльності, сплати обов’язкових платежів, платежів за оренду приміщень, транспортних послуг тощо.

Як ідеться в листі, надання клієнтами підроблених документів наражає банки на високі ризики використання їхніх послуг для відмивання коштів або фінансування тероризму, вчинення інших кримінальних правопорушень.

«З метою запобігання таким ризикам Національний банк рекомендує банкам обмінюватися інформацією щодо руху коштів за рахунками клієнта, щодо якого наявні підозри в наданні ним підроблених документів, а також наголошує на підставах / умовах розкриття інформації, яка належить до банківської таємниці – така інформація  надається тільки за згодою клієнта», – йдеться в повідомленні.

Крім того, у листі є приклади можливих джерел для перевірки чи підтвердження достовірності отриманої інформації.

Зокрема, для перевірки достовірності наданої клієнтом фінансової звітності банк може використовувати фінансову звітність підприємств, що міститься на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних, і ресурс YouControl.

У листі також наголошується, що рішення про необхідність здійснення перевірки достовірності окремих наданих клієнтом документів, у тому числі в разі проведення або наміру проведення клієнтом фінансових операцій на незвично великі суми (або загальний оборот), що є невластивим для діяльності клієнта, банк має приймати на підставі «ризик-орієнтованого підходу».

Бекграунд. Раніше Mind писав, що Нацбанк підвищив облікову ставку до 15,5%. Крім того, НБУ вніс зміни до параметрів операційного дизайну процентної політики.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS