Міністр оборони Литви Довіле Шакалене заявила, що у разі надходження від союзників реальних пропозицій щодо розміщення ядерної зброї або її компонентів на території країни слід розглянути можливість зміни Конституції.
«Якщо наші союзники представлять конкретні плани розміщення ядерної зброї або її елементів у Литві, ми вважаємо за необхідне оцінити можливість внесення змін до статті 137 Конституції, а також переглянути інші зобов'язання», – заявила вона на прес-конференції в п'ятницю, 14 березня (її цитує Delfi).
Згідно зі статтею 137 Конституції Литовської Республіки, «на території Литви не може бути зброї масового ураження та військових баз іноземних держав».
При цьому Шакалене наголосила, що поки що жодних конкретних пропозицій від союзників немає, але Литва має бути готова до будь-якого сценарію.
«На даний момент це лише політичні дискусії, вони не конкретизовані. Однак моя позиція як міністра оборони полягає в тому, що нам слід заздалегідь ініціювати глибше обговорення цього питання», – додала вона.
На початку березня президент Франції Еммануель Макрон заявив про необхідність зміцнення обороноздатності Європи та пообіцяв провести переговори з союзниками про те, як французький ядерний арсенал може стати фактором стримування можливої російської агресії.
Франція зараз залишається єдиною ядерною державою у Євросоюзі.
Питання щодо розміщення ядерної зброї активно обговорюється й у Польщі. 13 березня польський президент Анджей Дуда заявив, що країні потрібен потужний засіб стримування для захисту від російської агресії, і таким інструментом має стати ядерна зброя.
Він закликав Дональда Трампа розглянути можливість розміщення американських ядерних боєголовок у Польщі. За словами Дуди, це питання він нещодавно обговорював із Кітом Келлогом, спецпредставником президента США по Україні.
Проте віце-президент США Джей Ді Венс пізніше відкинув можливість подібних дій, заявивши, що Вашингтон не підтримує розгортання ядерної зброї у Східній Європі.
«Я не обговорював це питання з президентом Трампом, але я був би шокований, якби він підтримав поширення ядерної зброї далі на схід, у Європі», – сказав Венс.
Бекграунд. Нагадаємо, після суперечки Трампа і Зеленського в Білому домі і загострення відносин із США власник Монобанку Олег Гороховьский відкрив збір грошей на ядерну зброю для України – за добу назбирали 24 млн грн. Гороховський пізніше пояснив, що, звісно, це був жарт, а зібрані гроші будуть передані на дрони.