Відкриття експорту свинини через подолання АЧС

Що вирішили на нараді з питань розвитку свинарства та м’ясної галузі України у Мінагрополітики?

Фото: Mind

У середу, 26 березня, в Мінагрополітики відбулася нарада з питань розвитку свинарства та м’ясної галузі України під головуванням міністра Віталія Коваля. Участь у зустрічі взяли перший заступник міністра, керівник робочої групи з питань розвитку м'ясної галузі Тарас Висоцький, представники Держпродспоживслужби (ДПСС), Державного агентства лісових ресурсів України та профільних асоціацій.

У центрі уваги були такі питання:

1. Цільові ринки експорту.

Учасники погодились, що ключовими напрямками для розвитку експорту є країни Південно-Східної Азії: В’єтнам, Філіппіни, Сингапур, Гонконг, Південна Корея, Малайзія, Індія та інші. Перспективними також залишаються ринки ЄС і Молдови.

«Україна має великий потенціал у свинарстві й м'ясній галузі, і ми працюємо над тим, щоб розкрити його повною мірою. Наша мета – зняти всі бар’єри для експорту, підтримати українських виробників і зміцнити позиції галузі як всередині країни, так і на міжнародній арені», – наголосив Віталій Коваль.

2. Міждержавний обмін даними та питання зонування.

Ігор Лоцкін, директор департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ДПСС, повідомив, що ведеться активна взаємодія з країнами-партнерами щодо узгодження умов торгівлі свининою. Зокрема, йдеться про обмін технічними опитувальниками, які стосуються імпортних процедур і ветеринарних вимог, а також щодо можливостей реалізації принципу зонування. Також він надав деталі про ступінь просування переговорів із пріоритетними країнами. 

3. Необхідність комплексної боротьби з АЧС.

Виконавчий директор Асоціації «М’ясної галузі» Микола Бабенко наголосив, що одного лише зонування мало. За його словами, 2024 року через АЧС Україна втратила близько 2 млн голів свиней. Він закликав пришвидшити реєстрацію вакцини проти АЧС, яка вже використовується в п’яти країнах, зокрема у В’єтнамі та на Філіппінах. Застосування вакцини проти АЧС і в Україні не лише дозволить «пом'якшити стемпінг-аут» – легально дорощувати свиней і продавати за ринковою ціною, а ще й відкриє експорт у країни, які застосували вакцинопрофілактику АЧС, зокрема Вʼєтнам і Філіппіни.

Бабенко також навів нові дані, щодо безпечності й ефективності застосування вакцини проти АЧС, навіть у десятикратній дозі для свиноматок, дослідження проведені у провінції Хунг Єн (В’єтнам).

4. Практичний кейс із Сумської області та наступні кроки.

Перед учасниками наради виступив представник господарства із Сумської області – учасник Об'єднаної ради українських виробників і переробників свинини Євген Турчин. Він розповів, як на практиці проходить знищення свиней у господарствах, які заявляють про АЧС, як його, та збитки в 50 млн грн отримані підприємством, що не будуть компенсовані. Це завдає нищівного удару по бізнесу й не лише прифронтових областей. Тому прискорення реєстрації вакцини проти АЧС є невідкладним і життєво важливим для бізнесу.

Завершуючи дискусію, засновник «Агро-Інвест» Ігор Ляховський наголосив, що жорстко регульовані ринки, зокрема Японія та Південна Корея, залишатимуться закритими до повної ліквідації АЧС в Україні. Натомість на ринки В’єтнаму та Філіппін, які є більш відкритими, слід виходити вже цього року, без зволікань.

Відкриття експорту свинини через подолання АЧС

Бекграунд. Раніше Mind писав, що Україна не спроможна забезпечити споживання свинини власним виробництвом. Від 10 до 30% свинини в Україні імпортується. Про це на Mind Export Summit 2025 розповів голова Асоціації «М'ясної галузі», Микола Бабенко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS