У ніч проти 1 травня Україна та Сполучені Штати Америки підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин.
Про це повідомляє перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко.
«Спільно з міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна», – написала вона.
За словами Свириденко, Фонд буде спільною ініціативою двох держав із рівним розподілом участі – 50/50. Кошти фонду інвестуватимуться виключно в Україну – у видобуток корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні та переробні проєкти. Водночас повний контроль над надрами та ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.
Серед головних положень угоди:
Українська частка у фонді формуватиметься із 50% доходів держбюджету від нової ренти за новими ліцензіями, а також із додаткових добровільних внесків. США можуть робити внески як грошима, так і у вигляді нової допомоги – наприклад, систем ППО.
За очікуваннями сторін, прибутки фонду в перші 10 років реінвестуватимуться в Україну. Угода передбачає внесення лише точкових змін до Бюджетного кодексу та підлягає ратифікації Верховною Радою.
«Це угода, яка відображає довіру та стратегічне партнерство між нашими країнами. США визнають внесок України в глобальну безпеку та підтверджують свою підтримку нашого відновлення й довгострокового миру», – заявила Свириденко.
У Міністерстві фінансів США також оголосили про підписання угоди щодо створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна.
«Сполучені Штати Америки та Україна підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна. Угода стала визнанням значної фінансової та матеріальної підтримки, яку американський народ надав Україні з моменту повномасштабного вторгнення росії, і відкриває новий етап економічного партнерства», – йдеться в повідомленні.
У міністерстві зазначили, що обидві країни об’єднують зусилля, таланти й ресурси задля прискорення економічного відновлення України.
«Я радий оголосити про підписання цієї історичної економічної угоди між Сполученими Штатами та Україною про створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна», – заявив міністр фінансів США Скотт Бессент.
Угода, за даними дипломатів, передбачає:
Щодо роботи фонду, то міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла, що США роблять у нього внесок. Окрім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою – наприклад, системами ППО для України.
Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії, а також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне. Йдеться про співпрацю на десятиліття вперед.
Також Фонд інвестує у проєкти з видобутку корисних копалин і нафти й газу, а також у супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна та США визначатимуть спільно. Важливо, що фонд може інвестувати виключно в Україну.
«Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватися в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково», – зазначила українська посадовиця.
Вона також наголосила, що це угода, у якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні та визнають вклад, який Україна зробила в глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода, у якій США наголошують на своїй відданості питанням української безпеки, відновлення та реконструкції.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Милованов пояснив, чому в української сторони виникли проблеми з підписанням додаткових документів в угоді. За його словами, це комерційний договір, і він може бути укладений лише відповідним українським агентством і лише після ратифікації Верховною Радою.