Колишній міністр МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс побував на виступі віцепрезидента США Джей Ді Венса в середу на заході у Вашингтоні під егідою Мюнхенської безпекової конференції та поділився своїми враженнями щодо теми промови.
За словами Ландсбергіса, він очікував почути чергову промову про розбіжності у трансатлантичних відносинах між Європою та Сполученими Штатами, як це було в лютому в Мюнхені, проте тональність і зміст промови віцепрезидента змінилися.
«Джей Ді Венс тепер вважає Європу та США важливими партнерами. То що саме змінилося і чому? Я впевнений, що те, що сталося протягом останніх місяців, можна охарактеризувати як перевищення меж зовнішньої політики США. По суті, уявлення про те, що Америка може запропонувати новий і загальноприйнятий світогляд, ґрунтується на незамінності Сполучених Штатів для інших країн. Але виявилося, що… світогляд, який вони хочуть, щоб їхні союзники прийняли, просто неприйнятний для більшості з них», – написав Ландсбергіс у соцмережі Х.
Також, за його словами, відіграло роль те, що Європа, яка перестала вважати Сполучені Штати надійним союзником, поступово відмовляється від закупівлі американського озброєння та переходить на своє власне виробництво.
«Усі меседжі протягом останніх місяців призвели до того, що Європа засумнівалася в тому, що США є надійним партнером, коли йдеться про боротьбу з найбільшою загрозою безпеці – росією. І якщо Європа сумнівається в цьому партнерстві, то Європа не збирається витрачати гроші на американське озброєння. Не можна просто так з'їсти торт. Або США готові захищати Європу від росії разом із Європою (і це включає Україну), або Європа повільно, неефективно, але неминуче почне нарощувати свою ідентичність, і з цим отримає автономію та важелі впливу», – зазначає ексміністр.
Також він звернув увагу, що Венс імовірно зрозумів, що його попередній заклик до європейців зменшити регулювання не мав жодного ефекту.
«І що ще жахливіше з погляду адміністрації США, більшість європейців насправді цінують це регулювання. Багато хто вважає, що воно робить їхнє життя безпечнішим, а отже, кращим. Тож нападки на Брюссель через його нібито недемократичний характер – це просто ще один напад на будь-яке обмеження влади Вашингтона», – вважає литовський політик.
«У мене таке відчуття, що Трамп, який спалив усі ці мости, не налякав і не паралізував Європу до покори. А ціна, яку американський народ платить за цей розкол, також може бути більшою, ніж спочатку очікувалося», – зазначив він.
Бекграунд. Нагадаємо: Джей Ді Венс, виступаючи на Мюнхенській зустрічі лідерів у Вашингтоні, заявив, що адміністрація Дональда Трампа вважає надмірними російські вимоги на переговорах щодо припинення війни в Україні.
«Я б не сказав, що росіяни не зацікавлені в пошуку рішення. Але зараз вони просять певний набір поступок, і ми вважаємо, що вони просять надто багато», – сказав він.