11 травня Держдепартамент США підтвердив, що забезпечення негайного припинення вогню в Україні залишається пріоритетом Сполучених Штатів, незважаючи на суперечливі повідомлення президента США Дональда Трампа.
Держсекретар США Марко Рубіо наголосив на зобов'язанні США припинити бойові дії в Україні під час розмови з міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Леммі.
«Нашим пріоритетом залишається припинення бойових дій та негайне припинення вогню», – йдеться у заяві Держдепартаменту з посиланням на Рубіо.
Держсекретар також провів телефонну розмову з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем, обговорюючи нещодавню зустріч європейських та українських лідерів у Києві та «спільну мету припинення війни в Україні».
Ці коментарі прозвучали після того, як Трамп закликав Україну погодитися на прямі переговори з путіним, який відкинув пропозицію західних лідерів щодо 30-денного припинення вогню і натомість запросив Київ на прямі переговори в Стамбулі 15 травня.
«Президент путін... не хоче укладати угоду про припинення вогню з Україною, а хоче зустрітися в четвер у Туреччині, щоб домовитися про можливе припинення кровопролиття. Україна повинна негайно погодитися на це», – написав Трамп напередодні в Truth Social.
Зауваження Трампа контрастують з європейською позицією та заявами, зробленими раніше спеціальним посланником США Кітом Келлогом.
Лідери Німеччини, Франції, Великої Британії та Польщі підтвердили під час саміту в Києві минулого тижня, що жодні переговори не повинні починатися без повного та безумовного припинення вогню.
Келлог сказав: «Спочатку безумовне 30-денне припинення вогню, а під час нього перейти до всебічних мирних переговорів. Не навпаки».
Пізніше він опублікував заклик Трампа до переговорів, заявивши: «Президент Трамп послідовно чітко говорив. Вбивства мають припинитися – зараз», не зробивши прямого посилання на припинення вогню.
Президент Володимир Зеленський заявив, що готовий зустрітися з путіним у Туреччині 15 травня навіть без дотримання припинення вогню.