Минулого року кількість шахрайства з платіжними картками, зменшилася на 2000 операцій (або на 1%) – до 270 тис. операцій.
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
Зазначається, що на кожен мільйон видаткових операцій з платіжними картками припадав 31 випадок шахрайства. Загальні збитки від таких операцій зросли на 37% і досягли 1,1 млрд грн. Це пов’язано з тим, що середній розмір однієї шахрайської операції збільшився на 39% проти 2023 року – з 3065 грн до 4247 грн у 2024 році.
В НБУ уточнили, що паралельно зі збільшенням збитків зросла й загальна сума витрат за картковими операціями – на 8%. У результаті частка шахрайських втрат у загальній сумі витрат зросла менше – на 28%.
Отже, на кожен мільйон гривень, витрачених із використанням платіжних карток, припадало 176 грн втрат через шахрайство.
Згідно з повідомленням, переважна більшість шахрайських операцій (83%) здійснювалась онлайн. Як і раніше, основною причиною втрат залишається соціальна інженерія – коли самі клієнти передають зловмисникам свої персональні дані, реквізити карток, коди підтвердження та паролі.
Минулого року частка таких випадків становила 84% від усіх збитків, у 2023 році – 80%.
«Показники збитків від шахрайства за 2024 рік демонструють, що в більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки. Тому в 2025 році Національний банк планує продовжити практику підвищення рівня обізнаності громадян про правила безпечного використання платіжних карток та інтернет-банкінгу й повторно провести Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай», – повідомив заступник голови Національного банку Олексій Шабан.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Нацполіція викрила велике угрупування телефонних шахраїв, яке змушувало пенсіонерів купувати ліки. Зловмисники надсилали літнім людям посилки з біологічно активними добавками, які ті не замовляли, та вимагали оплатити їх за завищеною ціною.