«Стає дедалі похмуріше»: експерти WIIW прогнозують погіршення стану економіки України

У росії економіка також занепадає – існує ризик банкрутства компаній і великих корпорацій

фото DR

Економічні перспективи росії та України продовжують погіршуватися на тлі війни, свідчить новий прогноз Віденського інституту міжнародних економічних досліджень (WIIW), опублікований у вівторок, 1 липня.

Очікується, що у 2025 році зростання російського ВВП сповільниться вдвічі проти попереднього року – до 2% з 4,3%.  Причиною цього є надто високі витрати на війну.

На 2026 рік WIW очікує подальшого уповільнення до 1,8%, що є переглядом у бік зниження на 0,7% з весни. За перші чотири місяці цього року економіка зросла лише на 1,6%, а промислове виробництво – на 1,2%.

«Зростання промислового виробництва – це пояснюється військовою промисловістю, тоді як багато інших промислових секторів стагнують або навіть скорочуються», – каже Василь Астров, експерт WIW із питань росії.

Основною причиною спаду зростання є різке посилення монетарної політики центробанком рф, спрямоване на контроль над інфляцією. Інфляція зараз впала приблизно до 6% у річному обчисленні. Хоча, як перший крок, центральний банк уже знизив високі процентні ставки на 1%, вони все ще становлять непомірні 20%.

«Високі процентні ставки душать економіку, оскільки роблять кредити недоступними, а також створюють потужний стимул для накопичення грошей на банківських рахунках», – каже Астров.

«Не дивно, що також існує загроза хвилі банкрутств серед компаній, деякі з яких можуть торкнутися великих корпорацій», – попереджає він.

До цього додаються нижчі доходи від нафти через падіння цін.

Зі звіту випливає, що перспективи економіки України стають дедалі похмурішими. За оцінками, у І кварталі 2025 року річне зростання країни сповільнилося до 1%, тоді як минулого року було з 2,9%. На 2025 рік WIW прогнозує зростання країни на 2,5%, що на 0,5% нижче, ніж навесні.

Позитивні імпульси від сильного споживчого попиту та потужного промислового виробництва, особливо в оборонній промисловості, не можуть компенсувати шкоди, завданої російською агресивною війною.

«Україна страждає від дефіциту ракет ППО, що призводить до величезних руйнувань критичної інфраструктури російськими дронами та ракетами. Погіршення дефіциту робочої сили через мобілізацію на війну також сильно впливає на економіку», – каже Ольга Піндюк, експерт WIW із питань України.

Інфляція ще більше прискорилася між квітнем та травнем і зараз становить близько 16%.

«Це змусило центральний банк залишити ключову процентну ставку на високому рівні 15,5%, що, звичайно, гальмує зростання», – каже Піндюк.

До цього додаються наслідки очікуваного низького врожаю цього року (наслідок посухи) і тимчасового припинення безмитного доступу української сільськогосподарської продукції до ЄС. Це погана новина для країни, яка сильно залежить від експорту сільськогосподарської продукції.

«Однак, зрештою, економічний розвиток України залежить від фінансової та військової підтримки Заходу. Якби Трамп відкликав цю підтримку, а європейці не змогли б або не захотіли б компенсувати дефіцит США, це мало б жахливі наслідки», – попереджає Піндюк.

Бекграунд. Тим часом стало відомо, що Брюссель оновив правила торгівлі з Україною, врахувавши «уроки війни». Експерти, у тому числі торговий переговорник від України Тарас Качка, називають нову угоду «дійсно вигідною».

Угода дозволяє кожній стороні обмежувати імпорт, якщо він спричиняє серйозні порушення ринкової діяльності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS