«Дійсно вигідна угода»: Брюссель оновив правила торгівлі з Україною, врахувавши «уроки війни»
Угода дозволяє кожній стороні обмежувати імпорт, якщо він спричиняє серйозні порушення ринкової діяльності

Єврокомісія оголосила про угоду з Україною про оновлення правил вільної торгівлі, яка надасть Києву поліпшений доступ до європейського ринку. Умови будуть кращими, ніж ті, що діяли до російського вторгнення, водночас дещо обмеженими, порівняно з торговими умовами після 24 лютого 2022 року.
Про це пише Politico.
Раніше цього місяця для України закінчилися торговельні винятки, надані Брюсселем на початку війни.
«Сьогоднішня угода у принципі є збалансованою, справедливою та реалістичною. Вона являє собою найкращий можливий результат у складних геополітичних умовах», – заявив комісар ЄС із питань торгівлі Марош Шефчович на пресконференції.
«Політично це потужний сигнал підтримки Україні. І, що найважливіше, це також відповідь на занепокоєння, висловлені нашими державами-членами, фермерами та виробниками продуктів харчування», – додав він.
Нова угода, яка підтверджує попередній звіт Politico, враховує «уроки війни».
Україна зобов'язалася узгоджувати свої сільськогосподарські стандарти з правилами ЄС – повне узгодження очікується до 2028 року, зокрема в таких сферах, як благополуччя тварин і використання пестицидів.
Угода також дозволяє кожній стороні обмежувати імпорт, якщо він спричиняє серйозні порушення ринкової діяльності. Зберігаються жорсткі обмеження на перелік політично чутливих товарів, таких, як цукор, птиця, яйця та пшениця.
Головний торговельний переговірник України Тарас Качка назвав результат «дійсно вигідною угодою», заявивши Politico, що рівень лібералізації, забезпечений угодою, дозволить Україні зберегти обсяги торгівлі воєнного часу, хоча будуть кілька винятків.
«Ми насправді дотримуємося стандартів ЄС – і ми почали це не сьогодні, а 15 років тому», – сказав Качка, додавши, що угода допомагає показати, що Україна є «передбачуваним торговельним партнером» і закладає підґрунтя для глибшої економічної інтеграції.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн привітала угоду, заявивши, що вона побудує «мости стійкості й економічної солідарності перед обличчям невиправданої війни агресії росії».
«Угода захищатиме інтереси європейських фермерів, водночас забезпечуючи членство України в європейській родині», – сказала фон дер Ляєн.
Більше про те, на що може розраховувати аграрний бізнес цього року, ми писали в матеріалі «Чи впаде аграрний експорт? Бізнес готується до перших наслідків скасування торгового безвізу з ЄС».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].