Попри те що в останні тижні Україна зазнала одних із найінтенсивніших російських бомбардувань дронами та ракетами, США вибрали саме цей час, щоб зупинити постачання необхідних засобів для протиповітряної оборони, пише The Economist.
Українські чиновники стверджують, що в ніч з 30 червня на 1 липня Пентагон повернув вантажні літаки, які доставляли ракети-перехоплювачі ППО та іншу зброю на європейські бази, звідки їх мали доставити наземним шляхом до України.
Причому йдеться не про нові ініціативи, а про постачання за раніше підписаними договорами.
Серед зупинених поставок, за даними джерел, були ракети для ЗРК Patriot, ракети Stinger класу «земля – повітря», ракети «повітря – повітря», ракети Hellfire класу «повітря – земля», ракети «земля – земля» та артилерійські боєприпаси.
Пентагон заявив, що пауза призначена для спільного перегляду постачання зброї з метою сприяння закінченню війни в Україні. Офіційний представник Пентагону Шон Парнелл сказав: «Ми не можемо давати зброю всім по всьому світу. Ми повинні дбати про Америку й захищати нашу батьківщину та наших солдатів у всьому світі».
Українські чиновники підозрюють, що адміністрація Трампа докладає цілеспрямованих зусиль щодо видавлювання політичних поступок з України, як це було на початку березня, коли вона ненадовго зупинила постачання зброї після конфлікту між Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським.
Вважається, що рішення про припинення постачань було ухвалено під впливом Елбріджа Колбі, заступника міністра оборони з політичних питань, який виступає за виведення американських військових ресурсів із Європи, щоб зосередитися на суперництві з Китаєм.
Адміністрація Трампа не робила жодних заяв про нові постачання зброї з моменту приходу до влади в січні.
У травні європейські країни розглядали можливість закупити американську зброю для подальшої передачі Україні, оскільки власні арсенали були вичерпані.
МЗС України викликало тимчасового повіреного у справах США в Україні Джона Гінкеля для обговорення військової допомоги. Заступниця міністра Мар'яна Беца висловила подяку за американську підтримку й наголосила на критичній важливості продовження поставок, особливо для зміцнення протиповітряної оборони, попередивши, що будь-які затримки лише підштовхнуть агресора продовжувати війну, а не шукати миру.