ЄСПЛ визнав рф винною в авіакатастрофі рейсу MH17 і порушеннях міжнародного права в Україні

Європейський суд з прав людини підтвердив: рейс MH17 був збитий російським ЗРК «Бук», який був доставлений із території рф на Донбас, і саме росія несе за це пряму відповідальність

Фото: eadaily.com

Європейський суд з прав людини визнав провину росії у міждержавній справі, що об'єднує скарги України та Нідерландів проти росії про численні порушення прав людини та збиток рейсу MH17.

Рішення транслювали на YouTube-каналі суду.

Російська сторона не з'явилася на оголошення рішення й була відсутня на усіх попередніх засіданнях.

Рішення ЄСПЛ стосується чотирьох справ:

Суд своїм рішенням визнав, що має юрисдикцію за даними скаргами щодо подій, що відбулися до 16 вересня 2022 року, коли членство росії у Раді Європи припинилося.

Суд також визнав рф винною у порушеннях прав людини, що відбувалися на окупованих територіях до та після 24 лютого 2022 року.

Йдеться про вбивства цивільних і військовополонених, позбавлення волі, нелюдське поводження, застосування тортур, ігнорування наслідків її ударів для цивільного населення, системну практику придушення української ідентичності, у тому числі через систему освіти, вивезення українських дітей і дорослих цивільних вглиб окупованих територій тощо.

Також суд встановив, що рейс MH17 над Донецькою областю збили з російського ЗРК «Бук» і рф несе відповідальність за те, що це стало можливим.

Суддя ЄСПЛ Микола Гнатовський прокоментував важливе рішення та пояснив логіку, якою керувався суд при оцінці конкретних скарг.

«Важливість рішення має показати історія. Коментарів буде чимало. Сьогодні лише подякую долі за можливість бути частиною цього суду і зверну увагу на логіку, якою керувався суд при оцінці конкретних скарг та тлумаченні конвенції», – зазначив Гнатовський.

За його словами, суд наголосив, що дії росії в Україні є безпрецедентними в історії Ради Європи. На його думку, характер і масштаб насильства, а також зловісні заяви керівництва держави-відповідача щодо державності України, її незалежності та самого права на існування становлять загрозу мирному співіснуванню в Європі та спрямовані на підрив основ демократії.

«У жодному з попередніх конфліктів, які розглядалися Судом, не було настільки одностайного засудження з боку міжнародної спільноти кричущої зневаги держави-відповідача до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни, а також настільки чітких заходів, вжитих Радою Європи для санкціонування неповаги цієї держави до основоположних цінностей Ради Європи», – додав він.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що Європейський суд з прав людини відхилив позов рф у справі «росія проти України».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS