Бізнес закликає включити видатки на пасажирські перевезення «Укрзалізниці» до державного бюджету на 2026 рік

Торік збитки УЗ від пасажирських перевезень перевищили 18 млрд грн, а у 2025 році прогнозовано сягнуть 22 млрд грн

Фото: Getty Images

Європейська Бізнес Асоціація звернулася до віцепрем'єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій Олександра Кулеби з проханням передбачити в Державному бюджеті на 2026 рік видатки для відшкодування збитків АТ «Укрзалізниця», пов’язаних із пасажирськими перевезеннями.

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.

Її експерти наголошують, що проблема збитковості пасажирських перевезень є критичною вже багато років. Так, у 2024 році збитки УЗ від пасажирських перевезень перевищили 18 млрд грн, а у 2025-му, попри виділення 4,3 млрд грн на компенсацію, прогнозовано сягнуть понад 22 млрд грн.

Водночас у середньому доходи в пасажирському сегменті покривають лише близько 40% витрат.

Наразі ці збитки УЗ покриваються коштом вантажних перевезень – шляхом крос-субсидування. Проте бізнес-спільнота вважає таку практику економічно невиправданою та такою, що не відповідає європейським практикам і негативно впливає на розвиток залізничної галузі.

До того ж європейська модель ринку залізничних перевезень взагалі не передбачає крос-субсидування між пасажирським і вантажним сегментами.

Тому ЄБА закликає: Міністерство розвитку громад та територій – підготувати й подати до Мінфіну бюджетний запит на компенсацію прогнозованих збитків «Укрзалізниці» у 2026 році від пасажирських перевезень; Міністерство фінансів України – розглянути можливість включити відповідні видатки до проєкту Закону «Про Державний бюджет України на 2026 рік».

Бекграунд. Раніше Mind писав, що у 2025 році АТ «Укрзалізниця» планує придбати 100 нових пасажирських вагонів, серед яких буде пілотна партія з п’яти інноваційних одиниць. Ці вагони мають замінити застарілий рухомий склад, розроблений ще за технологіями 1970-х років.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS