Нерідко розстрочку називають альтернативою банківському кредитуванню. Часом навіть банкіри стверджують, що при певних умовах покупка із залученням кредитних коштів може бути дешевше розстрочки. Чому це не так – Mind розповіла Ангеліна Деревльова, директор з маркетингу та продажу ЖК бізнес-класу RiverStone.
Розстрочка та кредит – не тотожні поняття. Кредит – банківський продукт, який підпадає під дію:
Іпотечні кредити оформлюються на термін від 10 років. Окрім першого внеску, клієнт оплачує комісію за видачу кредиту, страховку предмета застави, страхування життя і здоров'я, послуги нотаріуса за оформлення застави. Відсотки нараховуються за невиплачену частину тіла кредиту.
Сьогодні відсотки не фіксуються, ставка плаваюча (з другого, третього років кредитування), і кожен банк визначає самостійно, яким чином буде формуватися процентна ставка у майбутньому. Валютні кредити на житло після відомих подій не надаються.
Стандартна пропозиція умов розстрочки від забудовника: перший внесок – 30%, термін – до закінчення будівництва. Окремі гравці пропонують розстрочку на 2-5 років з першим внеском від 10%.
У розстрочки немає додаткових витрат. Ні застави, страховки та інших супутніх витрат. Вона надається на відносно короткий проміжок часу – до трьох років. У кожного забудовника «ціна» розстрочки відрізняється. Найчастіше вона має прив'язку до курсу долара.
Таким чином, кредит і розстрочка – продукти абсолютно різні, кожен з них має свої нюанси. Детальніше про підводні камені розстрочки від забудовника читайте у статті Mind «Розстрочка від забудовника: переваги та ризики».
Твердження банків, що іпотека може бути дешевшою розстрочки – сумнівне.
Те, що іпотека видається на більш тривалий термін – безперечно, але ефективна процентна ставка в Україні становить близько 25% річних (з урахуванням додаткових витрат). І це, не рахуючи потенційно можливих переглядів процентної ставки.
На жаль, при таких умовах іпотека нескоро стане дієвим інструментом. Тому розстрочка залишиться інструментом номер один на ринку первинної нерухомості.