Розстрочка від забудовника: переваги та ризики

Розстрочка від забудовника: переваги та ризики

На які особливості варто звертати увагу при оформленні договорів

Цей матеріал також доступний російською
Розстрочка від забудовника: переваги та ризики
Фото: pixabay.com

Кількість квартир, придбаних за допомогою розстрочок, зростає останні рік-півтора. Обсяг продажів із застосуванням цього інструменту коливається у залежності від житлового комплексу (чим дешевше житло, тим частіше використовується розстрочка) і частки спекулятивних угод. «Спекулянти» розраховують на максимальну маржу, вимагають великих знижок і, відповідно, платять усю вартість квартири відразу.

Детальніше про нюанси та особливості придбання житла у розстрочку Mind розповіла Ангеліна Деревльова, директор з маркетингу та продажу ЖК бізнес-класу RiverStone.

Якщо оперувати усередненими величинами, то зараз кожна друга квартира у новобудові куплена за допомогою розстрочки.

Слід зазначити, що сьогодні розстрочка популярна не тільки в економ і комфорт класах, але і в більш дорогих сегментах – бізнес та преміум. Чому? Причин кілька.

По-перше, це рід діяльності покупців, що заповнюють податкові декларації. Мова – про держслужбовців високого рангу, депутатів різних рівнів, деяких бізнесменів. Раніше ця категорія старалася не афішувати свої доходи і оформляла нерухомість на родичів. Тепер же вони, навпаки, намагаються показати свої надбання, при цьому вказавши тривалий період витрат. В ідеалі, щоб щомісячний платіж був порівнянний з доходами сім'ї.

Друге – жорсткість вимог фінмоніторингу. Цей фактор більшою мірою працює на ринку житла бізнес і преміум класів. Сьогодні у банки не можна покласти більше 2,8 млн грн (а у міжнародних банках – понад 1 млн грн) та перерахувати їх на рахунок підприємства (забудовника) без документарного пояснення походження коштів. Детальніше про це читайте у статті Mind «А доведи: як банки перевіряють джерело доходів при купівлі квартири».

Відповідно, щоб придбати дорогу квартиру, потрібно мати або підтверджений дохід, або готуватися до операції завчасно, або купувати нерухомість в розстрочку, причому на період, «чим довше, тим краще».

На які моменти слід звертати увагу при виборі програм розстрочки у забудовників? Якщо покупець належить до вищевказаних категорій громадян, важливо шукати забудовника, який допоможе правильно оформити угоду і піде на необхідні клієнтові умови.

Якщо ж у вас немає складнощів з фінмоніторингом, треба просто уважно читати договір. Малоймовірно, що забудовник буде виправляти прописані у ньому умови. Просто потрібно чітко усвідомлювати і приймати ризики, які він містить.

Отже, ціна квартири. Цей показник не змінюється протягом усього періоду дії договору. Але якщо ціна зафіксована в еквіваленті іноземної валюти і договір містить формулу індексації платежів щодо зростання курсу валюти або падіння курсу гривні щодо валюти – слід чітко усвідомлювати і приймати валютні ризики. Варіант «я ж не знав, що долар виросте до 30 грн» не пройде.

Треба звернути увагу і на терміни оплати чергових платежів. Якщо в договорі є відповідальність за несвоєчасне внесення коштів – підписувати такий договір, розраховуючи, що гроші на оплату у вас з'являться після продажу якоїсь своєї нерухомості, землі тощо, не рекомендується.

Крім того, є забудовники, які в договорі прописують прив'язку до майбутньої прайсової вартості квартир. Тобто якщо наказом підприємства на непродані квартири ціна буде підвищена на 30%, то і залишок вашої заборгованості буде відповідним чином збільшено.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті