Мind продовжує розповідати про те, в яких країнах IT-бізнесу живеться добре. Минулого разу йшлося про тонкощі створення компаній у таких країнах, як Естонія та Великобританія. Сьогодні ми поговоримо про Кіпр та Мальту. Наскільки ці іноземні юрисдикції годяться для того, аби реєструвати там IT-компанії?
На що необхідно звернути увагу, починаючи працювати в зазначених юрисдикціях, спеціально для Mind розповідає Олександр Шкудун, радник OSTIN Law Firm.
Але перш ніж розкрити переваги і недоліки створення компаній на Кіпрі та Мальті, хочемо ще раз звернути увагу на існуючу світову тенденцію до зменшення наявності класичних офшорних юрисдикцій (о. Мен, Кайманові острови, Беліз, БВО і т. д.) у корпоративних структурах бізнес-груп. Так, у багатьох з них з метою реалізації плану BEPS зараз активно запроваджуються вимоги до економічної присутності (substance), податки і т. д., що значно здорожує створення і утримання нових/існуючих компаній.
Навіть більше, для структур, у складі яких є компанії з класичних офшорних юрисдикцій, тепер відкриття рахунку в європейських банках стає проблематичнішим. Наприклад, наприкінці минулого року Національний банк Кіпру розіслав усім банкам циркуляр з рекомендацією уникати взаємовідносин з офшорними і «поличними» компаніями (shelf companies).
На відміну від класичних офшорних юрисдикцій, Кіпр і Мальта є країнами Європейського союзу, в яких податки існують, хоч і мінімальні, як ми побачимо нижче. Тому відносити ці юрисдикції до офшорних неправильно.
Переваги створення компанії на Кіпрі
Недоліки створення компанії на Кіпрі
Додатково хочемо відзначити, що на дату підготовки матеріалу до виходу, на Кіпрі ще не введені вимоги до економічної присутності. Разом з тим, як уже згадувалося, Національний банк Кіпру розробив рекомендаційний лист банкам для виключення відносин з клієнтами – «поличними» компаніями (shelf companies).
Компанія вважається «поличною», якщо вона:
1) не має фізичної присутності або не здійснює операції в країні її реєстрації (на Кіпрі) – фізична присутність має включати наявність власного або орендованого приміщення для здійснення діяльності, а також наявність менеджменту компанії на Кіпрі (наявність третіх осіб, що надають номінальні або секретарські послуги не вважатиметься фізичною присутністю);
2) компанія не здійснює господарську діяльність, що має самостійну економічну цінність, – ця вимога не поширюється на компанії, які створені:
Таким чином, єдиним наслідком невідповідності вимогам присутності на Кіпрі є невідкриття банківського рахунку в кіпрському банку або відмова в його подальшому обслуговуванні.
Кейс із практики: до нас звернувся клієнт з проханням допомогти врегулювати ситуацію, пов'язану з тим, що один з банків Кіпру, в якому в компанії був відкритий розрахунковий рахунок, надіслав повідомлення про необхідність змінити директора компанії (громадянина Кіпру). Через те що цей громадянин був директором ще в більш ніж 10 компаніях, що вказувало на відсутність реальної фізичної присутності компанії на Кіпрі. Інакше банк мав намір закрити рахунок компанії в односторонньому порядку.
Тривалі переговори з банком не дали потрібного результату, і ми змушені були піти на такий крок (змінити директора), щоб не заморожувати господарську діяльність компанії на термін, необхідний для відкриття рахунку в іншому банку (а це не менше місяця).
Переваги створення компанії на Мальті
Недоліки реєстрації бізнесу на Мальті
Кейс із практики: незабаром після початку фінансової кризи 2008 року до нас звернувся клієнт із проханням допомогти з відшкодуванням податку на прибуток для своєї компанії на Мальті. Проблема була не в технічному боці питання (процедурні аспекти відшкодування податку на прибуток досить регламентовані), а в термінах такого відшкодування.
На практиці справа йшла так, що «борг», який підлягав поверненню державою компаніям, розтягувався за часом. І компанії змушені були чекати кілька місяців, а то й років.
Наш клієнт в кінцевому рахунку отримав відшкодування, однак це зайняло не один рік.
Наскільки ми інформовані, наразі на Мальті подібних проблем з відшкодуванням податку на прибуток для компаній не спостерігається. Однак ніколи не знаєш, що може змінитися завтра.
При цьому варто пам'ятати, що кожен IT-бізнес – індивідуальний. І перш ніж вибирати будь-яку іноземну юрисдикцію для реєстрації юридичної особи, необхідно провести попередній аудит. Зрозуміти, чого хочуть досягти власники, які у них потреби і завдання. Можливо, спочатку необхідно реструктурувати вже існуючу компанію, а вже потім займатися реєстрацією в іншій країні.