Відчуйте різницю: як «Слуги народу» змінюють свій «ідеал» судової реформи

І чому обраний шлях може вести «в нікуди»

Фото: pixabay

Верховна Рада поступово змінює законодавство про судову систему. Так, нещодавно народні обранці ухвалили за основу законопроект, який змінює порядок формування Вищої кваліфкомісії суддів. Раніше були підтримані зміни щодо підсудності справ Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

Чи дійсно ці зміни збігаються з вектором судової реформи, яка вже триває, і до чого вони можуть призвести, пояснив Mind адвокат, керуючий партнер АО «Радзієвський та Яровий» Юрій Радзієвський.

Реформування судової системи – одне з ключових очікувань від президента Володимира Зеленського та його команди з боку як інвесторів, так і звичайних громадян. Обіцяне перезавантаження судів і навколосудових органів повинно істотно підвищити рівень довіри до системи правосуддя в цілому. Однак перші ж ініціативи глави держави, підтримані у Верховній Раді, говорять про те, що бачення у законотворців і «споживачів» того, як повинна проходити реформа, м'яко кажучи, дещо відрізняється.

Ключові проблемні точки судової системи давно відомі і описані:

Якою має бути ідеальна реформа судової системи

Насправді всі ці проблеми щільно переплетені, і їхнє рішення не можна впроваджувати автономно одне від одного.

В ідеальному світі система повинна працювати в такий спосіб.

Як буде змінено систему

Однак настільки прості й очевидні рішення, швидше за все, не припали до душі президентові Зеленському та його Офісу, оскільки вже перші ініціативи щодо реформування судової системи (законопроект №1008, прийнятий у першому читанні) пропонують абсолютно протилежні рішення.

Усі ці тренди, можливо, і не є однозначним показником руху «не туди». Однак уже сьогодні очевидно, що судова реформа, яку пропонує нова команда, «трохи» відрізняється від того ідеалу, який малювали собі в головах прихильники нового президента і його політичної сили.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS