29 жовтня – всесвітній день боротьби з інсультом. Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник клініки для здорових SQlab, розповів Mind, як розпізнати інсульт, хто схильний до ризику його одержання і про методи його діагностики.
Інсульти разом з інфарктами є провідними причинами смерті в Україні. Інсульт – це стан гострого порушення кровообігу головного мозку. Важливо розуміти, що інсульт є не хронічною хворобою, а гострим ускладненням хронічних захворювань, пов'язаних у першу чергу з кровообігом.
Зміни, що призводять до інсультів, формуються роками, навіть десятиліттями, й починаються з молекулярного рівня. Декомпенсований оксидативний стрес (багато вільних радикалів, мало антиоксидантного захисту) на клітинному рівні призводить до клітинного запалення, що є причиною дефекту цілісності внутрішніх стінок артерій (спочатку капілярів, далі артеріол і артерій, судин). У відповідь на появу цього дефекту організм намагається його компенсувати за допомогою холестерину і тромбів.
Дуже важливий момент: холестеринові бляшки і тромби не розміщуються на здорових стінках судин.
Обов'язковою умовою для їх формування є дефект стінки артерій. Звуження просвіту судин, спочатку дрібних, і далі все більших призводить до хронічного дефіциту надходження корисних речовин до клітин органів. У першу чергу йдеться про кисень, який необхідний для окислення глюкози – найефективнішого механізму отримання клітинної енергії АТФ – енергетичних «біткойнів» нашого організму, за рахунок яких відбуваються всі життєві процеси.
У відповідь на це серцю доводиться з більшою силою і тиском «качати» кров для доставки всього необхідного до найвіддаленіших клітин організму. Підвищується артеріальний тиск. У якийсь момент судини стають настільки непрохідними, що в результаті хронічного недоотримання поживних речовин ділянка мозку «вмирає» – настає ішемічний інсульт.
Якщо ж артеріальний тиск досягає настільки високих показників, що стінки артерій розриваються під його впливом, кров виходить у міжсудинний простір головного мозку, вражає нервову тканину і це називається – геморагічний інсульт.
Інсульти можуть призводити до інвалідизації (параліч окремих частин тіла, значне порушення когнітивних функцій та ін.) і, часто, до смерті.
Як видно зі спрощеного опису вище, проблеми інсультів формуються довго і поступово. Зупинити їхнє формування і вирішувати можна і необхідно якомога раніше.
Ознаки інсульту
На наше глибоке переконання, величезну користь людям принесе знання про те, як формується інсульт, для протистояння розвитку цієї катастрофи на самих ранніх стадіях її формування.
Фактори ризику, що впливають на розвиток інсульту або свідчать про розвиток захворювань, ускладненнями яких є інсульт:
Також важливо пам'ятати, що артеріальна гіпертензія, ускладненням якої є інсульт, рідко коли є ізольованим захворюванням. Паралельно її супроводжують, посилюють або є співпричиною:
Безумовно, навички розпізнання перших ознак інсульту для надання першої допомоги і, за необхідності, реанімації дуже важливі. У той же час, на наше глибоке переконання, виявлення змін, які ведуть до інсультів, на самих ранніх стадіях формування, їх своєчасна, ефективна корекція, зможуть не тільки запобігти інсульту у вашому житті, але і дозволять прожити максимально довге, якісне, наповнене радістю самореалізації життя.
Для цього ми рекомендуємо:
Жоден орган не «живе своїм окремим життям». Здоров'я – це комплексне благополуччя Тіла, Духа, Розуму, Соціальних зв'язків і Навколишнього середовища. Піклуйтеся про себе і своїх близьких. І нехай в Україні інсульти стануть настільки рідкісними, як поліомієліт у розвинених країнах.