Людині властиво мати амбіції, і у кожного вони свої. Для одних це – запустити новий стартап або істотно розширити бізнес. Для інших – стати гуру в певній сфері або досягти успіху в кількох напрямках діяльності. Комусь важливо отримати визнання і бути затребуваним.
Однак на цьому шляху важливо пам'ятати і про потреби власного організму – не забувати спати, вчасно їсти і рухатися. Адже неувага до свого здоров'я рано чи пізно може ускладнити як досягнення цілей, так і життя в цілому. При цьому варто звертати увагу і на психологічне здоров'я, яке на тлі перенапруги і стресів також може дарувати сюрпризи.
Сімейний лікар, засновник і головний лікар першої клініки біохакінга в Східній Європі «SQLAB – клініка для здорових» Святослав Ханенко розповів Mind про одну з найпоширеніших проблем амбітних і старанних – вигоряння, а також про те, як біохакінг може допомогти у вирішенні цієї проблеми.
Нещодавно ми ініціювали дискусію в одній з лідерських спільнот – обговорили в колі успішних підприємців причини, через які вони стали уважніше ставитися до свого здоров'я. З'ясувалося, що кожен з них дійшов усвідомлення того, що здоров'я – це основний людський ресурс, опинившись у кризовій ситуації. Найчастіше ці кризи мали яскраво виражені симптоми вигоряння.
На жаль, навіть дуже прогресивні люди з високим ступенем усвідомленості стають до себе більш уважними тільки після того, як їх змусять це зробити об'єктивні неприємні обставини.
Вигорання – це стан, при якому витрати енергії сильно перевершують її відновлення. Мова в даному випадку не про прямі одиниці виміру енергії, такі, наприклад, як калорії, які ми отримуємо з їжею. Крім фізичного виснаження, ми говоримо про витрату інтелектуальних і психоемоційних ресурсів. Сил, які ми витрачаємо на підтримку і розвиток зв'язків, використання та аналіз інформації.
Ми живемо в умовах надлишку інформації.
Більшість з нас – люди емоційної та інтелектуальної праці, для якої характерні надзусилля, надамбіції. Найчастіше при цьому ми фокусуємося не на собі, своєму благополуччі та комфорті, а на зовнішніх цілях та результатах, забуваючи про те, що перше є обов'язковою умовою для другого.
Дефіцит відновлення настає тоді, коли людина не приділяє належної уваги своєму тілу, розуму, духу, якості соціальних зв'язків і довкіллю.
Вигорання не стається раптом: ось зараз я не вигорілий, а до вечора вже вигорілий. Це результат накопичених факторів, така собі боргова яма, в яку поступово скочується людина.
Найчастіше до цього призводить:
Нам добре відомі так звані мужні прояви, характерні для чоловіків, і жіночні – для жінок. Ці прояви обумовлені конкретними гормонами: тестостероном у чоловіків і естрогеном – у жінок.
Але є ще один дуже цікавий гормон – прогестерон, який пригнічує як тестостерон, так і естроген. На одній зі своїх лекцій у Лондоні Джон Грей, автор книги «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», зазначив: заняття справою, яку не любите, підвищує рівень прогестерону. У чоловіків підвищення рівня цього гормону продукує гнів – емоцію, пов'язану також із такими гормонами, як кортизол, адреналін і норадреналін.
Спостерігаємо розвінчування одного з укорінених соціальних стереотипів. У нашому суспільстві заведено думати, що гнів – це мужня емоція, яка заряджає і живить чоловіче начало. Хоча насправді все не так. Самовладання, спокійна сила і здатність до творення, а не руйнування, є істинно мужнім проявом.
Помилково ставитися до вигоряння як до якогось ліричного поняття, яким можна виправдати лінь або неефективність. Це серйозна проблема, що безпосередньо позначається на стані здоров'я людини. У філософії біохакінга темі вигоряння приділяється особлива увага.
Біохакінг – управління здоров'ям як проєктом для підвищення продуктивності в усіх сферах життя. Таке ставлення до здоров'я передбачає глибоке розуміння людиною своїх особливостей і схильностей, своїх істинних цілей і прагнення до благополуччя тіла, розуму, духу, соціальних зв'язків і навколишнього середовища.
Не забувайте: в яку б подорож по життю ви не відправилися, ви завжди берете себе з собою.
Про себе потрібно піклуватися – це обов'язкова умова, якою не вийде знехтувати, якщо ви дійсно хочете прийти до своїх цілей, а не розбитих надій, втрачених можливостей та усвідомлення безцільно витраченого часу.