Днями Кабмін постановою №239 від 25 березня розширив перелік підприємств, яким дозволено працювати під час карантину. З іншого боку, окремі види діяльності лишаються під забороною і відповідальність за порушення режиму карантину також працює.
Проте експерти наголошують, що зазначені законодавчі норми відкривають простір для зловживань з боку правоохоронних органів.
На що варто звертати увагу підприємцям і як захистити свої права, якщо правоохоронці намагаються притягнути їх до відповідальності за порушення таких норм, розповів Mind партнер Esquires, керівник практики кримінального права та захисту бізнесу, адвокат Опанас Карлін.
Як відомо, з 17 березня 2020 року в Україні запроваджено адміністративну відповідальність за порушення правил карантину.
Порушникам – громадянам загрожує штраф від 17 000 грн до 34 000 грн, а посадовим особам – від 34 000 грн до 170 000 грн.
Правила, за порушення яких настає відповідальність, встановлені, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами від 16 березня 2020 року та від 25 березня 2020 року).
Остання практика свідчить про відкриття цими законодавчими новелами простору для різного роду зловживань та утисків бізнесу з боку поліції, зокрема, безпідставного ініціювання притягнення до адміністративної відповідальності.
Запорукою успішного захисту прав та законних інтересів бізнесу стануть правильно організовані превентивні заходи, а також злагоджені дії під час фіксації адмінправопорушення на місці та під час розгляду справи в суді: комунікація з поліцейськими, фіксування їхніх дій, складання процесуальних документів, збирання і подання доказів, визначення стратегії захисту тощо.
Для підприємців, діяльність яких підпадає під заборону, важливо вжити певних заходів щодо її оформлення – підтвердження дотримання такої заборони. Зокрема, потрібно видати відповідні локальні акти (накази, розпорядження щодо дотримання карантину), подбати про встановлення відповідних інформаційних табличок (щодо тимчасового припинення приймання відвідувачів) тощо.
Підприємствам, діяльність яких дозволена, також варто подбати не лише про введення санітарних та протиепідемічних заходів, але і про їх належне оформлення на рівні внутрішніх документів та інформаційних стендів.
Це дозволить уберегтися не лише від вірусу, а й від правоохоронців. Зокрема, радимо:
Якщо ж щодо вас або вашого працівника все ж складають протокол, обов’язково слід скористатися правом подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Також важливо подбати про самостійне збирання доказів.
З огляду на вже наявну судову практику розгляду справ щодо таких адміністративних правопорушень, захисна стратегія в суді може вибудовуватись за такими напрямками: