Карантин попри всі негативні моменти, які з ним пов'язані, визначає і позитивні моменти. Так, багатьом громадянам ця ситуація дозволила подумати про дистанційне навчання, або навіть отримати додаткову освіту у такий спосіб. Ная Новак, Head of PR & Communications 1991 Open Data Incubator, поділилась з Mind багатьма корисними онлайн-ресурсами та літературою, які допоможуть .зайняти себе під час ізоляції з користю.
Дистанційне навчання з початком карантину стало особливо затребуваними. За інформацією Google Trends, популярність запитів на кшталт e-learning, MOOC, online course у всьому світі зросла на 100%, 200%, а для деяких – на 400% (порівняно з березнем минулого року).
Для тих, хто хотів би у самоізоляції отримати чи покращити навички роботи з даними, організатори національного конкурсу стартапів на основі відкритих даних Open Data Challenge зібрали добірку онлайн-курсів та книг від фахівців та амбасадорів відкритих даних, data science, machine learning, візуалізації даних.
Поради будуть особливо корисні тим, хто планує подавати заявку на участь в останньому циклі конкурсу. Зареєструватись можна до 5 квітня. Призовий фонд цьогоріч складає 3,5 млн грн.
Open Data: базові принципи і практичні навички.
Катерина Оніліогва, керівниця напряму відкритих даних USAID/UK аid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному регулюванні та послугах / TAPAS» пропонує добірку онлайн-курсів.
Євгенія Клепа, виконавча директорка 1991 Open Data Incubator рекомендує:
Якщо ви лише починаєте знайомитись з поняттям відкритих даних або хочете зацікавити ним колег, далеких від Data Science, рекомендую плейліст на YouТube, який ми збирали з колегами з інкубатора. Інформація там подається дуже зрозумілою мовою, проте знадобиться англійська.
Продовжуючи тему візуального представлення даних: тим, хто хоче отримати чи розвинути навички візуалізації, автор блогу Textura.in.ua, викладач візуалізації даних факультету прикладних наук УКУ Андрій Газін рекомендує три книги:
Head of Consulting Data Science UA Вероніка Тамайо Флорес ділиться трьома книгами, які варто почитати усім, хто хоче працювати у цій галузі:
Дуже авторитетний автор, хороший переклад (Вероніка говорить про переклад російською, «Сверхдержавы искусственного интеллекта». – Автор), кілька годин приємного читання. Підійде для всіх, хто хоче зрозуміти, що ж насправді відбувається у галузі ШІ, від людини «в темі». Рівень: новачок чи зацікавлений.
Хоча книга й була написана у 2013 році, вона дає гарне уявлення про розвиток аналітики та базові алгоритми машинного навчання. У ній є вставки коду на [мові програмування] R, які допомагають краще зрозуміти матеріал. У битві Python vs. R я на боці останніх, тож мені ця книжка гріє серце. Прибічникам іншого табору книгу все одно раджу почитати для розуміння основ. Рівень: новачок.
Можливо, найкраща книга про нейронні мережі, написана російською. Ніколенко і колеги примудрились написати книгу про нейронки весело і цікаво. Продертись крізь неї без солідних знань у математиці буде важко. І навіть незважаючи на те, що з’явилось вже багато більш довершених архітектур, книжка все ще корисна для тих, хто тільки знайомиться зі світом глибокого навчання.
CEO DevRain, CTO ДонорUA і регіональний директор Microsoft Олександр Краковецький дав кілька корисних посилань для читачів, які хотіли б заглибитись у науку про дані:
Оскільки працюю з Microsoft-технологіями, то можу рекомендувати Applied AI – прикладний штучний інтелект (Microsoft AI School – Beginner – Applied AI). Там є Path Builder, який допоможе зорієнтуватись, що потрібно вивчати і в якій послідовності. Напрями: Conversational AI, AI Services, Machine Learning, Autonomous Systems, Responsible AI.
Книги для загального розвитку:
Курс варто обирати залежно від цілей, рівня знань, бекґраунду. Є класичні курси від Andrew Ng на Coursera, є курси для підготовки до сертифікації (наприклад, Professional Certificate in Data Science Fundamentals на edX) тощо.
Director of Education навчального центру DEVrepublik Віта Селезньова додає до цих рекомендацій дві книги і два онлайн-курси. Її поради розраховані насамперед на рівень junior та junior+, але загалом будуть корисні всім:
Крім того, практично всі учасники цієї добірки та їхні компанії зараз, у період карантину, проводять онлайн-курси, вебінари та пропонують інші можливості дистанційного розвитку для аудиторії.
Слідкувати за анонсами можна на їхніх сторінках у соцмережах. До нових умов адаптувалась і команда Open Data Challenge.
Open Data Challenge – міжнародний формат конкурсу для проєктів на основі відкритих даних – вперше стартував в Україні 2017 року. Загалом за час існування конкурсу, з 2017 до 2019 року, було подано понад 500 проєктів, 40 команд пройшли інкубацію, було обрано 14 переможців, що отримали сумарно 6,5 млн грн та успішно продовжують розвиток своїх проєктів.
В Україні конкурс проводиться в межах проєкту міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» за підтримки Міністерства цифрової трансформації України і триває у партнерстві з Фондом Східна Європа та 1991 Open Data Incubator.