30 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила «антикризовий закон» (законопроєкт №3275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».
Чи насправді цей закон є таким антикризовим, що може врятувати економіку та громадян України від зубожіння, розповів Mind керуючий партнер АО Legal Strategy Іван Холондович.
До 30 червня 2020 року звільняються від сплати ввізного мита товари, зокрема, лікарські засоби, медичні вироби, медичне обладнання, необхідні для запобігання розповсюдженню коронавірусу, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Крім того, митне оформлення певних товарів з переліку здійснюється першочергово. Також щодо зазначених товарів не справлятиметься плата за виконання митних формальностей поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом.
Зміни в цій частині є виключно позитивними для боротьби з COVID-19, але чи не буде маніпуляцій з ціною в роздрібній мережі? Крім того, чи знизиться закупівельна ціна держави на ці товари переліку в приватних підприємствах?
Забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором. Розмір плати за користування нерухомим майном (його частиною) не може перевищувати сукупного обсягу витрат, які наймодавець здійснив або зобов’язаний здійснити для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплати вартості комунальних послуг впродовж періоду дії відповідних заходів.
Внесено зміни щодо заборони підвищення відсоткової ставки, але змін в частині відтермінування плати за кредитами та/чи допомоги суб’єктам господарювання наразі не прийнято.
Розширено випадки допомоги при частковому безробіттю, однак ускладнено порядок її отримання у територіальному органі зайнятості, що прогнозовано зумовить відсутність таких звернень за допомогою.
До 31 травня 2020 року введено нульовий акциз на спирт, який використовується фармкомпаніями для випуску дезінфікуючих засобів.
Строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період карантину. Останнє, звичайно, є позитивним моментом.
Крім того, ухвалено низку інших законодавчих змін, що в цілому не впливають на стан справ у сфері економіки та матеріальний стан українців.
Підсумовуючи викладене, можна зауважити що цей «антикризовий» закон навряд чи можна вважати комплексним рішенням, яке рятує економіку держави та стабілізує матеріальний стан громадян України.
Ухвалення вказаних законодавчих змін покращить виключно фінансовий та матеріальний стан продавців лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання.
Але якщо це полегшить доступ громадян до найнеобхідніших зараз медичних товарів, то це вже позитивно.