Чашка кави, або Міфи та правда про кофеїн

А ще про те, як правильно вживати цей напій

Чого ми тільки не чули про кофеїн: від повного заперечення будь-якої користі до приписування магічних властивостей. І незважаючи на доступність інформації, про його вплив на організм ходить багато міфів і домислів. Де правда, а де брехня, допоміг розібратися Mind лікар спортивної медицини, дієтолог, терапевт, учасник ініціативи «Споживай розумно» Олександр Кущ. Далі про те, як вживати кофеїновмісні напої без шкоди для здоров'я, і який принцип їхнього впливу на організм в цілому.

«Збадьорюючі» речовини – не тільки кофеїн

Ви напевно знаєте, що до кофеїновмісних продуктів відносяться не тільки безпосередньо кавові напої, але і чорний шоколад, кола, енергетики, міцний чай, деякі десерти. Останні, крім кофеїну, містять речовини-синергисти, які допомагають вивільняти енергію. Це таурин, гуарана, вітаміни групи B й інші, які беруть участь практично в усіх процесах перетворення речовин в енергію.

Суть їхньої дії – допомогти організму вивільнити енергію в чистому вигляді з основних енергетичних комплексів. Ними є: креатинфосфат (анаеробний механізм енергоутворення), вуглеводи і жири (аеробний механізм енергоутворення). Багато енергетичних напоїв впливають на різні ланки енергообміну, що дозволяє вивільнити енергію в чистому вигляді в найкоротші терміни.

Що таке кофеїн: разбираємося з етимологією

В природі кофеїн – це алкалоїд, органічна сполука природного походження. Він міститься в деяких рослинах і захищає їх від поїдання комахами. У людей ця речовина викликає підвищення електричної активності мозку.

Також кофеїн має низку інших властивостей: судинозвужувальну дію, вплив на вироблення деяких гормонів (адреналін, ренін, норадреналін) тощо. Його часто призначають за медичними показаннями, використовують в складі медпрепаратів (наприклад, від головного болю, простудних захворювань). Якщо дотримуватися норм споживання кофеїну, це – корисна речовина.

Норми споживання кофеїну

Згідно з даними EFSA (Європейської агенції безпеки харчових продуктів), безпечна доза споживання кофеїну для дорослої людини  на добу – до 400 мг. Для підлітків до 16 років – з розрахунку 3 мг на кілограм ваги тіла, або не більше 100 мг на добу

В одній чашці еспресо – приблизно 90 мг кофеїну, в енергетиках – 125-175 мг на 500 мл напою (точну кількість завжди можна прочитати на упаковці).

Також є декілька простих правил, яких варто дотримуватись.

Кофеїн: міфи та реальність

Ну а тепер давайте розберемося, які з фактів про кофеїн дійсно «мають місце бути», а які – вигадка.

  1. Чи правда, що кофеїн провокує серцево-судинні захворювання?
    Порушення в роботі серцево-судинної системи можуть посилитися, якщо вони вже є, або можуть проявитися, якщо людина систематично перевищує норму. В інших випадках кофеїн не здатний викликати серцево-судинні проблеми.
  2. Чи правда, що кофеїн зневоднює організм?
    Кофеїн дійсно має сечогінний ефект, але дуже легкий, і це компенсується звичайною склянкою води, випитою після чашки еспресо.
  3. Чи правда, що кофеїн провокує безсоння?
    Це правда лише в тому випадку, якщо ви вип'єте, наприклад, подвійний еспресо безпосередньо перед сном, оскільки кофеїн виводиться з організму протягом декількох годин. Якщо дотримуватися правила не вживати кофеїн на ніч – безсоння вам не загрожує.
  4. Чи правда, що кофеїн небезпечний для психіки?
    Тут, за аналогією з серцево-судинними захворюваннями, важливий початковий стан людини. Якщо вона в стресі, має прикордонний розлад особистості тощо, то надмірне споживання кави посилить цей стан. Іншим турбуватися нема чого.
  5. Чи правда, що кофеїн є однією з причин раннього старіння?
    Міф! Кофеїн тут ні до чого. Все залежить від способу життя людини, режиму сну і бадьорості, загального стану здоров'я, генетичної схильності і багатьох інших факторів.
  6. Чи правда, що кава – більш безпечний стимулятор, ніж енергетичні напої?
    Ні, не правда. Все залежить від дози. Якщо не перевищувати норму, то і в тому, і в іншому випадку ніяких негативних наслідків не виникне. Крім того, до складу енергетиків входять і інші корисні речовини – наприклад, таурин або вітаміни групи B. Ці складові є й в продуктах харчування, присутніх в щоденному раціоні.
    Вживати енергетичні напої зовсім безпечно, якщо дотримуватися норми, – це доведено авторитетними дослідженнями. Якщо ж зловживати, то тут, як і з абсолютно будь-яким продуктом, можуть бути неприємні наслідки. Як то кажуть, немає корисних і шкідливих речовин, – є оптимальне дозування.

Орієнтуватися в правилах і нормах вживання кофеїну допоможуть рекомендації МОЗ, Асоціації дієтологів України, Європейського комітету з безпеки харчових продуктів. Також в Україні є соціальні ініціативи, які інформують громадськість щодо норм споживання кофеїновмісних продуктів. Один з таких проєктів носить промовисту назву «Споживай розумно», на його сайті можна ознайомитися з вичерпною інформацією, даними досліджень, порадами експертів про те, як правильно вживати енергетичні напої без шкоди для здоров'я.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS