Штучний інтелект (А), та сама класична кінематографічна загроза людству, поки лиш відбирає в людей роботу. Точніше навіть, лиш деяку роботу, створюючи натомість нову. Наприклад, якщо софт із АІ аналізує юридичні документи замість помічників юристів, тоді потрібні юристи-розробники для налаштування та підтримки цього софту. І так у багатьох сферах. Де вже працює штучний інтелект, які це породжує правові дискусії, розповів Mind партнер юрфірми «ЄПраво» адвокат Владислав Власюк.
АІ впливає на технології, а отже, на виробництво та сферу послуг, а значить – на суспільство. Одних це підносить, а іншим – занепад. Тому вже зараз, за аналогією з періодом промислової революції, необхідні правові інновації – врегулювання АІ в такий спосіб, щоб наслідки його застосування стали корисними для всього суспільства. Адже ринкові сили власними ресурсами не забезпечать успішного для всіх розвитку.
Нагадаю, що штучним інтелектом називають здатність комп’ютера виконувати завдання, які може виконувати людина. Ви майже напевне чули про такі технології АІ, як машинне навчання/глибоке навчання, розпізнавання мови/жестів, чатботи, нейронні мережі. Поруч з АІ перебувають роботи – з тією відмінністю, що вони мають фізичну подобу.
АІ уже застосовується в медицині, юриспруденції, авіації, медицині, керуванні автомобілями та на виробництві. Пошукові системи? Теж із штучним інтелектом, як і голосові асистенти чи промислові роботи. Алгоритми використовуються в аеророзвідці, АІ-роботи – у піклуванні про хворих чи літніх, а також у психотерапії.
Цікаво, що у багатьох сферах АІ-роботи вже ефективніший за людину: наприклад, вони швидше й точніше проводять нескладні (поки що) хірургічні операції.
Звичайно, що всі ці застосування АІ призводять до знищення цілих видів зайнятості. Однак не все так погано – на заміну приходять інші трудові функції для людини.
Інакше може бути навіть небезпечно для життя! Наприклад, АІ увірвався в медицину, пропонуючи різні рішення щодо лікування пацієнтів і перебираючи на себе роботу, наприклад аналітиків радіологічних знімків. Деякі з рішень стосувалися досліджень медичних препаратів та рішення АІ – як виявилось, не завжди були правильними.
Як повідомлялося, проблемою стало те, що вибір алгоритмів і способи його застосування ніяк не було врегульовано стандартами клінічних випробувань. Тепер, консорціум медичних експертів представив перші офіційні стандарти клінічних випробувань, що передбачають штучний інтелект. Нові стандарти вимагають від дослідників АІ опису навичок, необхідних для використання інструменту АІ, обставин, у яких оцінюється ШІ, деталей про те, як люди взаємодіють з АІ, аналізу випадків помилок тощо. Тобто виявилося, що не можна віддавати лише на відкуп розробникам і їхнім клієнтам питання застосування АІ – потрібне регулювання.
Де вже зараз штучному інтелектові потрібна юриспруденція:
Важливо розуміти, що не те щоб правове регулювання АІ було чимось унікальним – радше всього лише чергова нова технологія, про яку варто подбати праву. Хоча з унікального, це правосуб’єктність АІ, та [кримінальна] відповідальність АІ. Але точно ніякого кінодраматчного «робот не може заподіяти шкоди людині внаслідок своєї дії або бездіяльності».
Станом на початок 2019 року вже 24 країни запровадили дозвільні закони щодо автономної експлуатації транспортних засобів, і ще вісім наразі обговорюють питання, щоб дозволити автономним транспортним засобам працювати. 13 країн просунулися в дискусіях щодо обмежень використання летальних автономних систем озброєння.
Конгрес Сполучених Штатів ухвалив цілу низку біллів, що стосуються штучного інтелекту, а саме до 40, у яких у тій чи іншій формі згадується АІ. Крім того, деякі штати, зокрема Арізона, Каліфорнія, Флорида, Айдахо, Іллінойс, Массачусетс, Невада, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Вашингтон, енергійно розвивають законодавство щодо АІ.
В Україні вже створено ефективний комітет із питань АІ, який напрацював і презентував концепцію розвитку штучного інтелекту. Водночас АІ потребує врегулювання на рівні закону України, принаймні в частині визначення.
Правове врегулювання штучного інтелекту є одним із критеріїв AI readiness, а Україна повинна стати готовою до АІ, у чому віднедавна допомагатиме Асоціація розвитку штучного інтелекту.
Штучний інтелект є, можливо, наступним після інтернету великим винаходом людства, що докорінно змінює економіку життя. Під час цього слід пам’ятати про необхідність забезпечення суспільного інтересу, для чого застосовують правове врегулювання. Основним леймотивом регулювання штучного інтелекту має бути одночасне заохочення його розвитку й обмеження породжуваних АІ ризиків. Україна може легко стати одним зі світових лідерів розвитку штучного інтелекту.