Кожного дня ми опиняємось перед вибором – що будемо їсти, як справи зробимо одразу, а які – згодом, та перед іншими варіантами й можливостями. Іноді вибір дається легко, іноді доводиться попрацювати над собою, щоб рішення було правильним. Як ми вибираємо та як не втратити голову у вирі щоденного ухвалення рішень, розповіла Mind кандидатка біологічних наук, яка працює в компанії MCIS Language Solutions (Лондон, Онтаріо, Канада) Ілона Свєженцева.
Уявіть свій звичайний будній день. Ви прокинулися зранку, спочатку вирішили, що приготувати на сніданок, потім – що одягти, вибігли з дому до найближчої кав’ярні, щоб випити ранкової кави, а там з’явилося аж чотири нові напої. Лише до обідньої перерви ви ухвалили з десяток дрібних та не дуже рішень і вже посеред дня почувалися вщент виснаженими, а до вечора лишалася ще купа роботи.
Подібні ситуації знайомі багатьом. Сучасні люди живуть у світі з нескінченним вибором на роботі, вдома, у магазині, на просторах інтернету. Це неабияк виснажує мозок, адже він витрачає забагато ресурсів, ухвалюючи навіть найдрібніші рішення. Як наслідок, ми втомлюємося та починаємо обирати імпульсивно або прокрастинувати й взагалі не робити вибору.
Коли людина намагається ухвалити рішення, різні відділи мозку інтенсивно працюють, оцінюючи переваги та недоліки кожного з варіантів. Мозок порівнює об’єкти, які раніше не порівнював, спираючись на минулий досвід та спогади. Процес ускладнюється, коли відбувається вибір між подібними варіантами, адже тоді використовується більше різноманітних спогадів для більш детального порівняння та ухвалення рішення.
Під час порівняння активується префронтальна кора, яка відповідає за стратегічне планування і розв’язання проблем. З кожним наступним вибором вона починає перевантажуватися й у якийсь момент практично вимикається. Як наслідок, наш мозок починає реагувати на миттєві винагороди й набагато менше приділяє уваги довгостроковій цінності. Мабуть, найкраще це зрозуміють ті, хто намагався дотримуватися здорового раціону або позбутися шкідливої звички. Найчастіше люди зриваються наприкінці дня або під час роботи над виснажливими проєктами в момент найвищої втоми.
Нескінченні ухвалення рішень знижують нашу силу волі, і ми швидше потягнемося за шматком торта, ніж за яблуком. У такий ситуації вибір нам здається очевидним, але так не триває завжди. Ми опановуємо себе, як тільки минає втома.
Тут є і хороша новина: нашу силу волі можна тренувати як м’язи. У цьому разі найкраще працює боротьба зі шкідливими звичками. Знайдіть ту, яка вас дратує найбільше, і намагайтеся її позбутися. Потім шукайте нову. Це не лише допоможе менше дратуватися, а й уникати втоми від ухвалення рішень. Або принаймні усвідомлювати, коли це з нами відбувається насправді.
Якщо ви помітили, що зволікаєте, дієте імпульсивно або уникаєте рішення, можливо, ви просто втомилися, і вам варто відпочити. Щоб менше доводити себе до такого стану, пропоную дотримуватися таких правил під час планування свого робочого часу.
Правильні рішення та нові звички допоможуть зменшити тривожність і зберегти енергію для ухвалення тих рішень, які дійсно важливі у вашому житті.