За рідкісним винятком, нікому не подобається відвідувати лікарів, не маючи на це підстав – поганого самопочуття або хвороби. На жаль, така «нелюбов» часто призводить до того, що різні серйозні захворювання виявляють вже на тому етапі, коли хвороба насилу піддається лікуванню. Альтернатива такому розвитку подій – профілактичний огляд. Яких лікарів варто відвідувати регулярно і з якого віку потрібні планові огляди, розповіла Mind директорка напряму Букінг Doc.ua Олена Грицай.
Медичний профогляд сприймається більшістю людей як щось, що віднімає багато часу та нервів. Адже для того, щоб його пройти, потрібно записатися на прийом у поліклініку, просидіти весь день у чергах, щоб зайти на пару хвилин до лікаря, заплатити за аналізи й так далі.
За даними Державної служби статистики України, для нашої країни основну небезпеку несуть хвороби онкологічного профілю, серцево-судинні патології, цукровий діабет та його ускладнення. Усі ці хвороби важко піддаються лікуванню та за статистикою виявляються вже тоді, коли зупинити хвороботворний процес дуже затратно або зовсім неможливо.
Але, попри це все, набагато легше зайнятися профілактикою, ніж потім лікуванням хвороби.
Щорічний медичний огляд не є обов'язковим, і проходити його регулярно повинні лише певні категорії населення:
Часом хвороба виникає через незалежні від нас обставини: спадковість, екологія, вроджена схильність, збіг обставин і т.д. Ігноруючи сигнали нашого організму та перші ознаки порушення його роботи, ми прирікаємо себе на важчий перебіг хвороби надалі.
Так, наприклад не проведена вчасно корекція підвищеного артеріального тиску з плином часу призведе до розвитку таких ускладнень, як ішемія, стенокардія та інфаркт. А підвищене потовиділення, на яке ви ніколи не звертали уваги, може бути першим «дзвіночком» цукрового діабету.
З цієї ж причини здоровий спосіб життя НЕ може гарантувати вам відсутність хвороб. Звичайно, правильно харчування, спорт, уникнення шкідливих звичок – значно знижуєте ризик виникнення безлічі різних захворювань, але розвиток деяких попередити неможливо, прикладом чого служить та ж онкологія.
Регулярні огляди лікаря можуть принести користь вашому здоров'ю з багатьох боків. Деякі з ключових переваг включають:
Нижченаведені профілактичні огляди, які слід проходити регулярно.
Здавалося б, що корисного можна почути від цього лікаря, якщо у вас немає ніяких скарг?
Насправді, проводячи вимірювання зросту / ваги, тиску, розшифровуючи результати загальних аналізів сечі й крові, аналізу на цукор крові, терапевт уже може дати попередній висновок про ваше здоров'я, в іншому випадку – визначити наявність запального процесу в організмі різної локалізації, серцево-судинних порушень, цукрового діабету й т.д.
Терапевт може провести консультацію з приводу ваших звичок і проблем зі здоров'ям, наприклад дієта, вправи, режим сну, зниження стресу та психічне здоров'я – все це загальні теми для обговорення.
Частіше одного разу на рік варто відвідувати терапевта тільки при виникненні скарг або відповідно до індивідуального графіка, коли є хронічні захворювання або виявлені фактори ризику.
Одне з головних завдань профілактичного огляду офтальмолога – попередити або діагностувати на ранній стадії наслідки поширених патологій зору, в тому числі повну сліпоту. Глаукома – одна з таких частих патологій. Діагностувати глаукому дозволяє вимірювання внутрішньоочного тиску. Тому після 40 років рекомендується щорічно проходити профілактичний огляд в офтальмолога. Однак, якщо у вас є фактори ризику, такі як діабет, високий кров'яний тиск або сімейний анамнез очних хвороб, необхідно частіше звертатися до окуліста.
Крім перевірки зору, також рекомендується щорічно проходити визначення гостроти слуху в ЛОРа. Підтримка слуху в нормі вкрай важлива, особливо якщо ви часто перебуваєте під впливом гучних / високочастотних шумів. Перевірка слуху дозволяє виявити проблеми до того, як вони почнуть негативно впливати на якість життя. При наявності проблем зі слухом ці дослідження також допоможуть визначити, чи рекомендовані вам слухові апарати.
Проблеми із зубами не чужі майже нікому, а беручи до уваги вартість стоматологічних послуг, будь-кому зрозуміло, що своєчасно запломбувати одну маленьку дірочку буде в рази дешевше, ніж ставити коронку або імплантат. Тому, більшості людей слід відвідувати стоматологічний кабінет один-два рази на рік. Ці зустрічі будуть охоплювати як огляд здоров'я порожнини рота на предмет карієсу, захворювань ясен та інших тривожних сигналів, так і ретельну чистку. Профгігієна потрібна для того, щоб вичистити той наліт або камені, які самостійно видалити не вийде. І прибрати їх із тих місць на зубах, до яких важко дістатися домашніми засобами.
Беручи до уваги те, що за даними МОЗ за січень 2021 року, в Україні зареєстрували 1265 випадків туберкульозу, з яких – 267 пацієнтів з рецидивом, настійно рекомендується щорічно проходити флюорографію грудної клітини.
Флюорографія легень дозволяє виявити злоякісну пухлину або туберкульоз ще на ранній стадії, коли симптоми захворювання не проявляються та діагностика хвороби скрутна. При наявності таких скарг, як постійна задишка, млявість, хронічний кашель рекомендується обов'язково зробити флюорографію.
Кожна жінка знає, що щорічне відвідування гінеколога є обов'язковим. Від цього залежить не тільки здоров'я її репродуктивної системи, але й організму в цілому. Під час огляду гінеколог повинен провести кольпоскопічний огляд і взяти мазок на аналіз. Також під час прийому лікар проводить пальпацію молочних залоз із метою ранньої діагностики фіброаденоми та пухлинного процесу в грудях.
Фахівці радять жінкам до 40 років у профілактичних цілях раз на 2 роки проходити УЗД молочних залоз, що є цілком безпечною діагностикою стану грудей.
Жінкам старше 21 року рекомендується проходити Пап-тест кожні 3 роки. Це дозволить виявити передракові зміни шийки матки, а саме важку дисплазію. При наявності певних змін за результатами Пап-тесту може бути показано додаткове обстеження шийки матки.
Профілактичні огляди в гінеколога допомагають виявити захворювання органів репродуктивної системи на ранніх стадіях та обійтися щадною терапією. Це варто робити, навіть якщо у вас немає скарг і нічого не турбує.
Як пояснюють у МОЗ, ПАП-тест (його ще називають цитологічним скринінгом) допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки середнього та важкого ступеню і пролікувати їх. Регулярне його проходження з початком статевого життя значно знижує ризик захворіти на рак шийки матки.
Жінкам старше 40 років необхідно раз на 2 роки проходити мамографію (рентген молочної залози), оскільки ризик онкології грудей після цього вікового рубежу зростає. Ну а чоловікам слід раз на 2 роки досліджувати передміхурову залозу за допомогою УЗД для скринінгу раку простати.
Щорічний кардіо-чек-ап має в собі: ЕКГ, УЗД серця, УЗД судин шиї. Ці діагностичні методи допоможуть оцінити ризики серцево-судинних катастроф: інсультів, інфарктів, раптової смерті. Крім цього, у чек-ап входять аналізи крові (біохімія, ліпідний профіль, функція щитоподібної залози, гемостаз, загальний аналіз крові). Усе це супроводжується консультацією кардіолога.
Так, ви захистите себе від серцево-судинних порушень, які є основною причиною смертності не тільки в нашій країні, але і в усьому світі.
Усім особам старше 30 років рекомендується пройти хоч і неприємну, але дуже необхідну процедуру – візит до проктолога з ректальним пальцевим оглядом. На жаль, рак прямої кишки – один з найбільш поширених видів раку, ймовірність розвитку якого зростає з віком. Виявлення цієї хвороби на зародковому етапі дає великий шанс на повне одужання.
З огляду на поширеність ендокринопатій та кількості випадків захворювань на рак у нашій країні, ми радимо хоча б раз на два роки проходити такі скринінгові дослідження для виявлення патологій на ранніх етапах:
Турбота про своє здоров'я допомагає жити довше. А, завдяки тому, що зараз медицина діджиталізується – з'являється велика кількість додатків для контролю здоров'я, робити це стає набагато простіше. Медицина перестає бути чимось страшним і невідомим, вона стає ближчою до людей, адже тепер, щоб дізнатися про стан свого здоров'я не обов'язково виходити з дому та стояти в довгій черзі до лікаря, досить просто зайти в додаток.